21 °C

Kitap koleksiyoncusu bile bulunan antik kent, Teos

Teos antik kenti, İzmir’in Seferihisar ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Sığacık köyünün 1 kilometre güneyinde yer alıyor… Türkiye İş Bankası, Teos’ta sürdürülen kazı çalışmalarına destek veriyor.

Kitap koleksiyoncusu bile bulunan antik kent, Teos

Teos antik kenti, İzmir’in Seferihisar ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Sığacık köyünün 1 kilometre güneyinde bulunuyor… Teos, dönemin 12 Ion kentinden biri, içindeki Dionysos Tapınağı. MÖ 2. yüzyılın başlarında Prieneli Hermogenes tarafından inşa edilmiş. Anadolu’da Dionysos adına yapılan tapınakların en büyüğü. Roma İmparatorluğu döneminde sıkça onarılmış, ama yine de depremlerden çok zarar görmüş.

Ülkemizin arkeolojik varlığının günyüzüne çıkarılması ve kültür mirasının korunması amacıyla yürütülen çalışmalara katkı sağlayan Türkiye İş Bankası, Teos’ta sürdürülen kazı çalışmalarına da destek veriyor. Bu bağlamda Teos’un en önemli yapılarından biri olan ve Hellenistik dönem kent surunun içerisinde bulunan Dionysos Tapınağı’nın tamamen çıkarılarak gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniliyor.

“Bir Arkeoloji Detektifinin Maceraları” (Oğlak Yayınları) kitabımda Teos’u çeşitli yönleriyle şöyle anlatmıştım:

“Ioanialı Aktörler Birliği, MÖ 3. yüzyılın sonuna doğru Teos’ta kurulmuş, oyuncular Teos’u merkez kullanarak çeşitli yerlerde temsiller vermişler.
Teos’ta Hellenistik ve Roma çağı eserleri de bulunuyor. Dionysos tapınağı, agora, tiyatro, odeon, surlar ve liman kalıntıları bu dönemlerden.

İki limanı var

Teos’un biri büyük, diğeri küçük olmak üzere iki limanı var; Osmanlılar ise Sığacık’ta 1522 yılında deniz üssü olarak kullanılan bir kale inşa etmişler.

Bugünkü Sığacık, Teos’un ikinci limanı olarak da tanımlanıyor. Gerrhaiiidigerektikos-Sığla adları ile de anılmış. Sığacık’ın adı, denizcilere sığınaktan geliyor. Bunun da bir efsanesi var: Ege Denizi’nde fırtınaya yakalanan denizciler zifiri karanlıkta çaresiz savrulurken, top biçiminde bir ışık görüyorlar ve bu ışığı takip ederek Sığacık limanına ulaşıp kurtuluyorlar.

Bir de Teoslu şair Apellikon var. MÖ 1. yüzyılda yaşamış bir kitapsever ve varlıklı bir kitap koleksiyoncusu…

Yaşasın kitaplar ve okumayı sevenler, diyorum denize doğru seslenerek… Yeni biçilmiş yemyeşil çimlerin kokusunu içime çekiyorum sonra…”

2 bin 200 yıllık kira kontratı

Türk bilim insanlarının kazı ve araştırmalarının 1960’lı yıllarda başladığı Teos antik kentinde 2010 yılından bu yana yeniden başlayan kazı ve restorasyon çalışmaları Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Musa Kadıoğlu başkanlığında yürütülüyor. Yapılan kazı çalışmaları sırasında, Ekim 2016’da bulunan, kira sözleşmesi niteliği taşıyan ve hukuki terimler ile pek çok ayrıntıya yer vermesi açısından çok değerli bulunan 2 bin 200 yıllık yazıt dikkat çekiyor.

2015 yılında ören yeri statüsü kazanan Teos Antik kenti, bölgede Efes ve Bergama’dan sonra en sık ziyaret edilen ören yerlerinden biri haline gelmiş durumda.

Tarihi mirası geleceğe aktarmak

Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Bülent Yumuşaker, Teos kazılarına destekleri konusunda yaptığı açıklamada bankanın, kurulduğundan bu yana ekonomik kalkınmanın yanı sıra toplumsal gelişimde de öncü rol üstlendiğine dikkat çekti. Bankanın, bu çerçevede eğitim, çevre ve kültür-sanat alanlarında sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirdiğini belirten Yumuşaker, uzun soluklu, yaygın ve sürdürülebilirliğin bu projelerin ortak noktası olduğunu vurgulayarak şöyle diyor:

“Kültür-sanat alanındaki çalışmalarımızın önemli bir başlığını da arkeolojik kazılar oluşturuyor. Yüzyıllarca birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu’nun kültürel ve tarihsel zenginliğinin gün yüzüne çıkarılması, bu mirasın koruma altına alınarak gelecek nesillere aktarılması, bu konudaki toplumsal bilincin pekiştirilmesi kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızda öncelik verdiğimiz hususlar arasında yer alıyor. Gaziantep Zeugma’da, Antalya Patara’da ve Kırşehir Kaman’da devam eden arkeolojik kazılara destek veriyoruz. Bu alandaki desteğe Teos ile bir yenisini daha ekliyoruz. Her kazı alanının, bulunduğu bölge için kalkınma fırsatları barındırdığını da dikkate alacak olursak, çalışmaların bu yönüyle de çok önemli olduğunu düşünüyoruz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap