24 °C

Masumiyet Müzesi, 17 Eylül’de yeni bir programa imza atıyor

Video sanatının önemli isimlerinden Grazi Toderi ve Orhan Pamuk’un dört yıl süren ortak çalışması “Kelimeler ve Yıldızlar/Words and Stars”, 17 Eylül’den itibaren Masumiyet Müzesi’nde görülebilecek.

Masumiyet Müzesi, 17 Eylül’de yeni bir programa imza atıyor

Video sanatının tanınmış isimlerinden Grazi Toderi ve Orhan Pamuk’un dört yıl süren ortak çalışması “Kelimeler ve Yıldızlar/Words and Stars”, 17 Eylül’den itibaren Masumiyet Müzesi’nde görülebilecek. Hem kelimeler hem de görüntülerle yapılmış video Türkiye’de ilk defa sergilenecek.

“Kelimeler ve Yıldızlar” projesi, 2013 yılında, Orhan Pamuk’un İtalyan sanatçı Grazia Toderi’yi İstanbul'daki Masumiyet Müzesi’ne yerleştirilecek bir sanat eseri üretmek için birlikte çalışmaya davet etmesiyle başladı.

Dört yıl süren sayısız toplantılar ve yoğun yazışmaların ardından, bu istisnai sanatsal birliğin sonucu, “monolog”, “diyalog” ve “konuşma” başlıklı bir üçlemeden oluşan “Kelimeler ve Yıldızlar” ortaya çıktı. Video, insanlığın özündeki yıldızları incelemeye olan yatkınlığını odağına alarak iki kişi arasındaki çocuksu diyaloğu yansıtıyor. Videoda yer alan Orhan Pamuk’un yazdığı metin, yazarın 2008 yılında kaleme aldığı Masumiyet Müzesi romanından yola çıkıyor. İzleyici, video için yazılan metinde romanın iki kahramanı Füsun ve Kemal’in yıldızlara bakarken birbirlerine yönelttikleri çocuksu, varoluşsal ve metafizik sorulara ve yeniden çocukluklarına dönmelerine tanıklık ediyor. Kelimeler ve Yıldızlar, “Aklımızdaki manzaralar ile şehirlerin üstündeki gökyüzü arasında görsel bir bağlantı var mı?” sorusunu soruyor.

İstanbul görüntüleri

Grazia Toderi video için 2013 yılında İstanbul a geldi ve şehrin yüksek binalarından, minare şerefelerinden gece İstanbul görüntüleri çekti. Görüntü ve yazının hareket halinde olduğu videoda kelimeler şehrin ışıklarıyla birleşiyor, sesler uzaktaki görüntülere karışıyor. Monolog, sırasıyla diyaloğa sonra da iki kişinin sohbetine dönüşüyor. 15 dakikalık bu deneyimi izleyici dürbünden bakıyormuş izlenimi veren duvara açılmış deliklerden izliyor. Böylelikle izleyiciyi için kişisel olan bu deneyim, sanatçının yarattığı evrenin bir parçasına dönüşüyor.

“Kelimeler ve Yıldızlar/Words and Stars”, 2017 yılında Torino’daki Mart, Museo d’Arte Moderna e Contemporanea di Trento’da, 2019 yılının Haziran ayında ise Cenevre’deki Centre De La Photographie Genève’de sergilendi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap