17 °C

Picasso, 5 Ocak 2020’ye kadar İzmir’de

Pablo Picasso’nun eserleri, 5 Ocak 2020 tarihine kadar İzmir’de, Arkas Sanat Merkezi’nde sergileniyor.

Picasso, 5 Ocak 2020’ye kadar İzmir’de

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından Pablo Picasso’nun eserleri, 5 Ocak 2020 tarihine kadar İzmir’de sergileniyor. Picasso-Méditerranée projesi kapsamında düzenlenen sergiler serisinde, Türkiye’yi Arkas Sanat Merkezi “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisi ile temsil ediyor.

Paris Picasso Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel’de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan 83 eserin olduğu sergide, sanatçının yazarlar, şairler ve müzisyenler gibi pek çok sanatçıyla sürdürdüğü yakın bağları belgeleyen fotoğraflar da yer alıyor.

Pablo Picasso’nun sahne sanatlarına yönelik çalışmalarını kapsayan, Jean Luc Maeso’nun küratörlüğü ve Müjde Unustası’nın direktörlüğünde oluşturulan Picasso & Gösteri Sanatı sergisinde; Picasso’nun sanat yaşamını derinden etkileyen gösteri dünyasının kapılarını aralamak hedefleniyor.

Paris-Picasso Ulusal Müzesi’nin özel desteği ile gerçekleştirilen, organizasyonun kapanış sergisi olma özelliği taşıyan sergide sanatçının pek çok tablosu, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar ile gösteri sanatlarının Picasso’nun sanat yaşamına olan etkisi izleyicilere sunuluyor.

Serginin ana sponsorluğunu Türk Hava Yolları üstlenirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi sponsoru, Allianz ise sergi destekçisi oldu.

Lucien Arkas

Sergi hakkında konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas “Arkas Sanat Merkezi’nin tarihi binasında Picasso gibi bir sanatçıyı ağırlamanın onun gösteri dünyasına olan tutkusunu kapsamlı bir sergi ile ziyaretçiler ile paylaşabilmek önemli. Fakat, bu serginin düzenlenmesi ile İzmir’de başka bir gururu daha yaşıyoruz. Sergi, Paris’ten İzmir’e uzanan bir köprü vazifesi görerek, Picasso’nun tüm hayatı boyunca etkilendiği gösteri dünyasına ait eserlerinin ilk kez bir araya geldiği bir sergi oluşmasını sağladı. Arkas Sanat Merkezi, 2011’de açıldığı günden bu yana ev sahipliği yaptığı 19 sergi ile yurt içi ve yurt dışı sanat dünyasına kendisini tanıttı, pek çok sergi için dünya çapındaki müze ve kurumlarla eser alışverişi yapıldı” dedi.

Başkan Tunç Soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, serginin resmi sponsoru Tunç Soyer ise şunları söyledi:
“İzmir, binlerce yıldır bir sanat şehri. Heykel, müzik, resim gibi sanatın farklı alanlarında çok fazla yenilik ve büyük eserler bu şehirde hayat bulmuş. Aynı zamanda birçok sanat akımı burada doğmuş ve dünyaya ilham vermiş. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin temel stratejilerinden biri; bu tarihsel kimliğinden referans alarak İzmir’i, yeniden bir kültür ve sanat üretim merkezi haline getirmek.

Bunu yaparken elbette bu sergide olduğu gibi dünyanın en kıymetli sanatçılarının eserlerini İzmir’de görmeyi ve ağırlamayı önceliklerimizden biri olarak belirledik. Nihai hedefimiz İzmir’de; sanatın yedi dalında yeni eserlerin, farklı akımların oluştuğu bir kent iklimi yaratmak.”

Katalog hazırlandı

“Picasso: Gösteri Sanatı” sergisi için Picasso’nun farklı çalışma alanlarına odaklanan bilimsel araştırmalara ışık tutacak nitelikte bir katalog da hazırlandı.

Miniklere özel atölyeler

Picasso: Gösteri Sanatı sergisi kapsamında minikleri de unutmayan Arkas Sanat Merkezi, 5-7 ve 8-10 yaş gruplarına özel Cumartesi günleri düzenlenen atölyelerde çocuklar eğitmenleri eşliğinde öncelikle sergiyi gezecek, Picasso’nun eserleri arasında ilerlerken hem sanatçıyı hem de eserlerinin hikayelerini dinleyecekler. Ardından atölyeye geçerek hayal dünyalarını kağıtlara aktarıp, Picasso’dan aldıkları ilhamla kendi eserlerini yaratacaklar. Hafta içi ise okul gruplarına özel sergi gezisi ve grup çalışmaları yapılacak.

“Dora”

İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde, 31 Aralık tarihine kadar Fransız sanatçı Bernard Pras’nın, Pablo Picasso temalı bir enstalasyonu sergilenecek. İlhamını Picasso’nun Dora Maar temalı tanınmış portrelerinden alan ve sanatçının sıradan objelerle yarattığı “Dora” adını verdiği eser, “Picasso ve Gösteri Sanatı” sergisiyle eş zamanlı olarak hazırlandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap