16 °C

Rezan Has Müzesi’nde “Bir Mekân, Bir Hikâye”

Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Șubesi tarafından düzenlenen “Bir Mekân, Bir Hikâye: Suriye Arşiv Fotoğraflarında İnsan Belleği” sergisi, Rezan Has Müzesi’nde 26 Ekim tarihine kadar sürüyor.

Rezan Has Müzesi’nde “Bir Mekân, Bir Hikâye”

Stewards of Cultural Heritage (SoCH) projesi kapsamında, Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Șubesi tarafından düzenlenen “Bir Mekân, Bir Hikâye: Suriye Arşiv Fotoğraflarında İnsan Belleği” sergisi, Rezan Has Müzesi’nde 26 Ekim tarihine kadar sürüyor.

SoCH projesi, Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra tarafından “Eğitim, Beceri Geliştirme ve Farkındalık Yaratma” kategorisinde 2019 Avrupa Kültür Mirası Ödülleri / Europa Nostra Ödülü’ne layık görüldü. Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen açılış töreninde ödül, Europa Nostra Temsilcisi Pavlos Chatzigrigoriou tarafından proje yetkililerine takdim edildi.

Can Has

“Bir Mekân, Bir Hikâye” sergisi ile anıtsal yapılara ve alanlara ait görseller insan hikâyeleri ile birleştirilerek Suriye’deki savaşın insan hayatı ve kültürel miras üzerindeki yıkıcı etkisi gösterilmek istendiğini belirten Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, “Türkiye’de ikamet eden Suriyeli kültür mirası uzmanlarının donanımlarının arttırılması yoluyla kültürel mirasın korunmasına yardımcı olmayı amaçlayan bu proje, ödüle layık görüldü. Proje kapsamındaki serginin, bizatihi kendisi de restorasyon alanında Europa Nostra ödülünü kazanması ve Kadir Has Üniversitesi’nin bünyesinde düzenleniyor olması ayrıca gurur verici. Kültürel miras alanında farkındalık yaratarak; unutmaya yatkın belleklerimizi yeniden canlandırdıkları ve kültürel miras konusunda çeşitli projelere ilham verdikleri için tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

SoCH

Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Șubesi (DAI) tarafından düzenlenen, Türkiye’de ikamet eden Suriyeli kültür mirası uzmanlarının donanımlarının artırılması yoluyla kültürel mirasın korunmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir proje. Arkeolojik Miras Ağı kapsamında Stunde Null – Kriz Sonrası İçin Gelecek Zaman projesinin bir parçası olarak 2016 yılında başlayan etkinlik, Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Gerda Henkel Vakfı tarafından destekleniyor. Ayrıca T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, söz konusu projeyinin destekçileri arasında.

Sergide kullanılan fotoğraflar Alman Arkeoloji Enstitüsü (DAI) Berlin Șubesi ve Berlin İslam Sanatları Müzesi tarafından başlatılan Suriye Kültür Mirası Arşiv Projesi (Syrian Heritage Archives Project [SHAP]) kapsamında dijitalleştirilmiş ve arşivlenmiş.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap