23 °C

Sabancı Vakfı’ndan hibe ve yarışma; Müzesi’nden film gösterisi

Sabancı Vakfı’nın çağrısı üzerine başvuru yaparak bu yıl Hibe Programları kapsamında destek almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları belli oldu…

Sabancı Vakfı’ndan hibe ve yarışma; Müzesi’nden film gösterisi

Sabancı Vakfı’nın çağrısı üzerine başvuru yaparak bu yıl Hibe Programları kapsamında destek almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları belli oldu. Kadın, genç ve engelli bireylerin sorunlarına çözüm üreten sivil toplum kuruluşlarını destekleyen Sabancı Vakfı, bu yıl 8 projeye toplam 1.4 milyon TL hibe verecek. Öte Yandan, Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla 2016 yılından bu yana düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın 2019 yılı başvuruları başladı. Bu arada, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin “Müzede Suare” film programı, 16 Temmuz’dan itibaren sinema klasikleriyle sinemaseverleri karşılıyor.

Hibe Programları

Sabancı Vakfı’nın çağrısı üzerine başvuru yaparak bu yıl Hibe Programları kapsamında destek almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları belli oldu. Program kapsamında destek alan projeler ile kadınların toplumsal ve ekonomik hayatta güçlenmesi, gençlerin desteklenmesi, ve engellilere yönelik eşitsizliklerin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Sabancı Vakfı’nın son 12 yılda hibe desteği verdiği proje sayısının 159’a yükseldiğini, hibe tutarının 23 milyon TL’yi aştığını belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Vakıf olarak 45 yıldır toplumsal gelişim için çalışıyoruz ve bu hedefimizin gerçekleşmesinde sivil toplumun desteklenmesini önemsiyoruz. Bu yıl yoğun ilgi gören Hibe Programımızla daha çok bireye dokunabilmek adına hibe verdiğimiz projelerin sayısını 8’e, hibe tutarımızı ise 1.4 milyon TL’ye çıkardık. Hibe Programı kapsamında desteklenecek projelerin bizleri ulaşmayı amaçladığımız duyarlı, engelleri ortadan kaldıran ve farklılıklara saygılı toplum yapısına daha da yaklaştıracağına inanıyorum. Türkiye’de hibe programlarını uygulayan ilk vakıf olarak, toplumsal gelişmede kilit rol oynayan sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesine katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Projeler

Hibe desteği almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları ve projeleri şöyle:

• Genç İşi Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Eğitim Kooperatifi’nin “Güçlü Kadın Güçlü Kooperatif” projesi.

• Madenci Kadınlar Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin “Kadınlar Işığıyla Madeni Aydınlatıyor” projesi.

• Yüksekova Kadınları Toplumsal Destekleme ve Kültür Derneği’nin, “Yüksekova’da Kadın Olmak” projesi.

• Nirengi Derneği’nin, “Çok Geç Olmadan İstanbul!” projesi.

• Toy Gençlik Derneği’nin, “Gençlik Çalışmaları Akademisi” projesi.

• Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin, “Görme Engelli Öğrenciler için Engelsiz Fen Öğretimi” projesi.

• Türkiye İşitme Engelliler Derneği’nin, “Türk İşaret Dili Kullanan Sağır Çocuklar İçin İkidilli Okuma Gelişimi Uygulamaları” projesi.

• Alerji ile Yaşam Derneği’nin, “Alerji ile Yaşam Akademisi” projesi

Kısa Film Yarışması

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla 2016 yılından bu yana düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın 2019 yılı başvuruları başladı. “Kısa Film Uzun Etki” sloganı ile gerçekleştirilen Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın bu yılki teması “Dijital Yalnızlık”.

Günümüzün hızlı dünyasında günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan teknolojinin, amacına yönelik kullanıldığında hayatı kolaylaştıran, gelişimin yolunu açan bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Teknolojiyi ihtiyaçlarımız için bir araç olarak kullanmak yerine amaca dönüştürdüğümüz noktada, özellikle gençleri tehdit eden ‘dijital bağımlılık’ riski ortaya çıkıyor. ‘Dijital bağımlılık’ bireyleri sosyal ve psikolojik yalnızlığa itiyor, önemli sorunlara yol açıyor. Manchester Üniversitesi tarafından 55 bin kişi ile yapılan ‘Yalnızlık Çalışması’ araştırması da 16-24 yaşları arasındaki gençlerin dijital bağımlılığa bağlı yalnızlık duygusuna sahip olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması için başvurular 22 Kasım 2019’a kadar devam edecek. Yarışmaya başvuracak eserlerin en fazla 5 dakika uzunluğunda olması ve dijital yalnızlık sorununu anlatmaları gerekiyor. Eserler, öncelikle ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak.

Müzede Suare

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin, açık hava sineması geleneğini yaşatmak amacıyla Boğaz manzaralı terasında gerçekleştireceği “Müzede Suare” film programı, Hollywood tarihinin farklı dönemlerinden yıldız oyuncuların başrolünde olduğu sinema klasikleriyle sinemaseverleri karşılıyor.

16-21 Temmuz’da takip edilebilecek “Müzede Suare”de; Grace Kelly, Audrey Hepburn, Clark Gable, Paul Newman, Robert Redford, Greta Garbo, Marilyn Monroe, Meryl Streep ve Montgomery Clift gibi sinema tarihinin eşsiz yıldızlarının rol aldığı unutulmaz filmler yer alacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap