“Sürdürülebilirliğe önem veriyoruz”

Restoran, otel ve yiyecek- içecek profesyonellerine yönelik Sirha İstanbul’un hedeflerini anlatan GL Events Türkiye Genel Müdürü Gülperi Erkanlı, “uzmanlık satmak doğrultusunda faaliyet gösterdiklerini, sürdürülebilirliğe önem verdiklerini” belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Restoran, otel ve yiyecek- içecek profesyonellerine yönelik Sirha İstanbul’un hedeflerini değerlendiren GL Events Türkiye Genel Müdürü Gülperi Erkanlı, metrekare değil uzmanlık satmak doğrultusunda faaliyet gösterdiklerini, sektörde sürdürülebilirliğe önem verdiklerini belirtti.

Türkiye’de fuarcılık sektörünün gelişime çok açık olduğunu kaydeden GL Events Türkiye Genel Müdürü Erkanlı, “Önemli olan fark yaratmak ve biz de Gastrodiplomasi gibi fark yaratan kavramlara odaklanıyoruz. Yedi yıldır Türkiye’deyiz. Sirha İstanbul sektöre yönelik düzenlenen fuarlar arasında gıda, gıda dışı ürün ve hizmetlerin bir arada sunulduğu tek platform” dedi.

Profesyonel ziyaretçileri bekliyor

Yatırımlarını uzun vadeli düşünen bir grup olarak tutarlı ve istikrarlı bir şekilde büyüdüklerini söyleyen Erkanlı, şunları belirtti: “Sirha dünyada 35 yıllık geçmişi olan bir fuar. Avrupa’da Fransa Lyon’un dışında Macaristan’da Budapeşte ve İstanbul’da düzenleniyor. Sirha İstanbul aynı zamanda uluslararası düzeyde etkinlikler olan Şeflerin Olimpiyatı Bocuse d‘Or, Mutfakta Yaratıcılık Festivali Omnivore ve Dünya Pastacılık Kupası Coupe du Monde de la Pâtisserie’nin İstanbul ayağına da ev sahipliği yapıyor, gastronomi trendleri doğrultusunda tematik aktiviteler düzenliyor. Bu yıl 14-16 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde 7’ncisini düzenleyeceğimiz Sirha İstanbul’a yeme içme ve ağırlama sektöründen yine binlerce profesyonel ziyaretçi ve yüzlerce katılımcı marka bekliyoruz.”

Sürdürülebilir gıda fuarı Sirha Green

Sürdürülebilirlik konusunun fuarcılık açısından önemine de değinen Erkanlı, dünyada gelişen trendlere paralel olarak iki yıl önce Sirha Green fuarını tasarladıklarını ifade ederek şu bilgileri verdi: “Sirha Green’in ilki Fransa’da düzenlendi. Amacımız bu fuarı Türkiye’ye getirmek. Dünyada sürdürülebilir tek gıda fuarı olarak öne çıkıyor. Sirha Green tamamen çevreci, sürdürülebilir bir felsefeyle düzenleniyor. Tüm dünyada organik gıda trendi hızla gelişiyor. Fransa’da ev dışı organik gıda tüketimi yılda yüzde 7 büyüyor. Önemli bir başka veri de 18-25 yaş arası gençlerin yemek hizmeti alırken lokal kaynakları tercih etmesi. Bulundukları yerde üretilen, karbon izi daha düşük süreçlerden geçen bir beslenme anlayışı bu ve giderek yaygınlaşıyor. Sıfır kilometre felsefesi beslenmeye de hızla giriyor. Biz de Sirha Green’i bu yaklaşımla düzenliyoruz.”