14 °C

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali bu akşam başlıyor

Arıplex ve Cinemaximum sinemalarında toplam 141 filmin gösterileceği festivalde sanatseverler 29 Eylül’e kadar söyleşi, sergi ve atölyelere de katılma imkânı bulacak.

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali bu akşam başlıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali bu akşam başlıyor. Arıplex ve Cinemaximum sinemalarında toplam 141 filmin gösterileceği festivalde sanatseverler 29 Eylül’e kadar söyleşi, sergi ve atölyelere de katılma imkânı bulacak.

Menderes Samancılar, Timur Savcı, Nebil Özgentürk, Kadir Beycioğlu ve İsmail Timuçin’in yer aldığı festival yürütme kurulunun görev aldığı festivalde bu yıl filmler; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam 4 kategoride yarışacak.

Festivalin, 23 Eylül Pazartesi akşamı düzenlenecek açılış töreninde Yaşam Boyu Başarı Ödülü Çin sinemasının usta yönetmeni Xie Fei’ye, Orhan Kemal Emek Ödülleri ise, görüntü yönetmeni Erdoğan Engin ile makyaj sanatçısı Derya Ergün’e takdim edilecek. Altın Koza Ödülleri ise, 28 Eylül Cumartesi gecesi düzenlenecek törende sahiplerini bulacak. Aynı gece düzenlenen törende Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri, oyuncu ve müzisyen Zuhal Olcay ile yönetmen, yazar, senarist, besteci Zülfü Livaneli’ye verilecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

52 filmin başvurduğu Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında, 12 eser Altın Koza Ödülleri için jüri karşısına çıkmaya hak kazandı.

Bu yılın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde; Barış Atay’ın yönettiği “Aden”, Burak Çevik’in yönettiği “Aidiyet”, Semih Kaplanoğlu imzası taşıyan “Bağlılık-Aslı”, Serhat Karaaslan’ın yönettiği “Görülmüştür”, Nihat Durak’ın yönettiği “Kapı”, Eylem Kaftan’ın yönettiği “Kovan”, Pelin Esmer’in yönettiği “Kraliçe Lear”, Ali Aydın’ın yönettiği “Kronoloji”, Kıvanç Sezer’in yönettiği “Küçük Şeyler”, Cenk Ertürk’ün yönettiği “Nuh Tepesi”, Köken Ergun’un yönettiği “Şehitler” ve Cihan Sağlam’ın yönettiği “Uzun Zaman Önce” olmak üzere 12 film yarışacak. Jüri önüne çıkmaya hak kazanan filmlerden üçü dünya prömiyerini, dördü de Türkiye prömiyerini Adana’da yapacak. Beş film ise, yönetmenlerin ilk filmi olmalarıyla dikkatleri çekiyor.

Siyad En İyi Film Ödülü, Cüneyt Cebenoyan anısına!

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında her yıl verilen SİYAD En iyi Film Ödülü, kısa süre önce kaybettiğimiz sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan anısına verilecek. Bu ödülün adı, kalıcı olarak SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü olarak önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap