14 °C

Yemek ve Kültür”de yaz esintisi

Yemek ve Kültür dergisinin yaz sayısında Enis Batur, sofranın mizahına kimlerin girdiğini anlatırken Türk mutfak kültürünün serinletici, rahatlatıcı içeceklerinden biri olan limonatayı tarihsel süreci içinde Özge Samancı kaleme aldı.

Yemek ve Kültür”de yaz esintisi

Yemek ve Kültür dergisinin 56. yaz sayısında Enis Batur, sofranın mizahına kimlerin girdiğini Şaner Şahin’in Sofra Mizahı adlı kitabına atıfta bulunarak anlatırken Türk mutfak kültürünün serinletici, rahatlatıcı içeceklerinden biri olan limonatayı tarihsel süreci içinde Özge Samancı kaleme aldı. 16. yüzyılda İstanbul halkı neyle besleniyordu, gıdalar nereden tedarik ediliyordu, temel besinler neydi? Frédéric Hitzel’in yazısı tüm bu soruları yanıtlıyor.

“Bir milletin karakterini ve kimliğini yemek kültüründen daha iyi ne ifade edebilir!” diyen Stephen Mitchell, Antik Anadolu’nun yemek kültürünün izini sürerken Nicola Perullo, neredeyse felsefenin tarihi kadar eski, gıda ve felsefe arasındaki çetrefil, uyumlu/uyumsuz ilişkiye göz atıyor.

Musa Dağdeviren her zamanki gibi unutulmaya yüz tutmuş yemekleri gün ışığına çıkarırken Tülay Artan, Marianna Yerasimos’un İstanbullu Rum Bir Ailenin Mutfak Serüveni adlı kitabını tatların ve anıların eşliğinde tanıtıyor.

Sinasoslu mülteci Serafim Rizos’un yazısı İstanbul Balık Pazarı’ndaki Sinasoslu havyarcılar ve Kapadokya’daki balık kültürüyle buluşmanızı sağlarken İlkay Kanık, “Gastro endişe” başlıklı yazısında, “İnsanların neyi yemeyi tercih ettikleri veya tercih etmedikleri onların kim olduğunu tanımlamaktadır” saptamasını yapıyor.

Çiğ ya da pişmiş, Bizans’ta yemek pişirme ve sunu yöntemlerine dair bilgileri Ilias Anagnostakis sunarken, Pelin Özer, bir dönem “Neşeli Günler” filmiyle özdeşleşen Asri Turşucusu’na uzanıyor ve üçüncü kuşak temsilcisi Kaan Baran Güreler ile bir söyleşi gerçekleştiriyor.

Yemek ve Kültür dergisi yaz sayısında şu çalışmalar yer alıyor:

Yemenin içmenin aşırısına selâm olsun – Enis Batur; Havuçlu Pilâv Meselesi – Tarık Buğra; Geçmişten günümüze Türk mutfak kültüründe limonata – Özge Samancı; Zirâî İstihsâl Dâvamız – Niyazi Ağırnaslı; Bir “mide başkent”in göbeğinde beslenme gereksinimleri: 16. yüzyıl İstanbul örneği – Frédéric Hitzel; Hey garson! – Zarife Biliz; Antik Anadolu’da yemek, kültür ve imparatorluk – Stephen Mitchel; Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif – Musa Dağdeviren; Gıda ve felsefe – Nicola Perullo; “Yakında sarmayı ve kapamayı hatırlayan ve pişiren kalmayacak” – Tülay Artan; İstanbul Balık Pazarı’nda Sinasoslu havyarcılar ve Kapadokya’da balık kültürü (19. ve 20. yüzyıl başları) – Serafim Rizos; Gastro endişe – İlkay Kanık; “Çiğ ve Pişmiş” Bizans’ta yemek pişirme ve sunu yöntemleri – Ilias Anagnostakis; Sofrada bıçak kullanma alışkanlığı üzerine – Norbert Elias; Asri Turşucu’da “Neşeli Günler” asırları aşıyor – Pelin Özer; Çimdik – Süleyman Bulut; “İki bin yıl sonra hayat nasıl olur, düşünebiliyor musun?” – Zeliha Özkan; Acımasız gerçekler – Alp Türkmenoğlu; Bilmece Mutfağı – Süleyman Bulut.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap