29 °C

İstinye-Çubuklu hattına yoğun ilgi

İBB'nin geçtiğimiz hafta hizmete açtığı İstinye-Çubuklu arabalı vapur hattında 1 haftada, 8 bin 579 araç, 10 bin yolcu taşındı.

İstinye-Çubuklu hattına yoğun ilgi

21 Mart'tan itibaren hizmet vermeye başlayan İstinye Çubuklu arabalı vapur hattı, İstanbullular tarafından ilgi gördü. Asya-Avrupa geçişini 8 dakikaya indiren hat ile 1 haftada 8 bin 579 araç ve 10 binin üzerinde yolcu taşındı.

İstanbulluların, Asya- Avrupa geçişlerinde İstinye-Çubuklu arabalı vapur hattını tercih etmeleri köprü trafiğini önemli bir ölçüde rahatlatmış olacak. Hat üzerinden yılda 40 bin seferle 1 milyon 700 bin araç, 2,5 milyon yolcu taşınması hedefleniyor. Bu sayede, zaman ve yakıtta önemli ölçüde tasarruf sağlanırken, karbondioksit salınımında da azalma gerçekleşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları A.Ş., tarafından işletilen hatta, iki arabalı vapurla ile hizmet veriliyor. Aşiyan ve Erguvan isimli arabalı vapurlar, dalgasız ve yumuşak yanaşma özelliğinde tasarlandı. Aşiyan Gemisi, 65 otomobil, 250 yaya yolcu kapasiteliyken, Erguvan Gemisi 65 otomobil, 434 yaya yolcu kapasiteli.

Kaynak: İHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap