8 °C

'Mega konut projelerinin adresi İMSİAD’dır'

İMSİAD, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün inşaatına teknik gezi düzenlendi

'Mega konut projelerinin adresi İMSİAD’dır'

BURSA (DÜNYA) -  Bursa’yı inşa eden müteahhit ve inşaat sanayicilerinin çatı örgütü olan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş adamları Derneği (İMSİAD), dünyanın en büyük orta açıklıklı 4'üncü asma köprüsü özelliğini taşıyan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün inşaatına teknik gezi düzenlendi.

İMSİAD tarafından geçtiğimiz ay düzenlenen İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü teknik inceleme gezisinin yoğun bir ilgiyle karşılanması üzerine, iştirak edemeyen üyeler için yeni bir inceleme gezisi düzenlendi. İMSİAD üyeleri, tekne ile Güney Kulesi, Kuzey Kulesi, Güney Ankraj Bloğu ve Kuzey Ankraj Bloğu’nda devam eden çalışmaları denizden inceledi. Teknik inceleme gezisini değerlendiren İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, Bursa’nın inşasında alın teri olan müteahhit ve inşaat sanayicisi üyelerimizin teknik bilgi seviyelerini geliştirmek ve özellikle onları mega inşaat projelerine sevk edebilmek için gerçekleştirdikleri teknik inceleme gezilerine büyük önem verdiklerini belirtti. Mescioğlu, “Bursa’da kentsel dönüşümün arifesinde olduğumuz şu günlerde, tek gündemimiz afetlere karşı vatandaşlarımızı nasıl güvenli konut sahibi yapabiliriz olmalı. İMSİAD olarak, Bursalıları güvenli konutlara kavuşturacak olan kentsel dönüşümün bir mega inşaat projesi ciddiyeti ile ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Bunun için de İMSİAD’ın mega konut projeleriyle şekillenecek olan Bursa’mızın kentsel dönüşümü öncesinde kendimiz mega inşaat projelerini geziyoruz. Bilinmesini isteriz ki, Bursa’da mega konut projelerinin adresi İMSİAD’tır” diye konuştu.

‘Yapının tasarım ömrü 100 yıl’

İnceleme gezisi öncesi Yalova Hersek Burnu’ndaki şantiyede gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili sunum yapan Eğitim Başmühendisi Ahmet İrfan Ünal, proje kapsamında 1 Asma Köprü, 187 Alt Geçit, 66 Üst Geçit, 84 Köprü, 37 Viyadük, 727 Menfez, 3 Tünel, 26 Kavşak, 16 Servis Alanı ve 10 adet Bakım İşletme Tesisi’nin yapılacağını belirtti. Ünal, “Yapımı devam eden asma köprü tamamlandığında, daha önce Körfez etrafında dolaşılarak 1 saat 20 dakikada alınan 90 km’lik mesafe, 6 dakika ve 2682 metreye düşecek. Yapının tasarım ömrü ise 100 yıl” dedi.

Gerçekleştirilen sunumun ardından Güney Ankraj Bloğu’ndaki çalışmaları inceleyen İMSİAD heyeti daha sonra bölge müdürlüğüne ait tekne ile denizden Güney Kulesi, Kuzey Kulesi ve Kuzey Ankraj Bloğu’nda devam eden çalışmalarda yerinde incelemelerde bulundu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.