19 °C

'YHT' ekonomiyi de hızlandıracak

YHT hattının faaliyete geçmesiyle Eskşehir'e yarayacak. YHT ile şehirdeki sanayi yatırımlarının, ekonomik fırsatların ve turistin artması bekleniyor

'YHT' ekonomiyi de hızlandıracak

ESKİŞEHİR - Eskişehir ile İstanbul arasındaki ulaşımı, 1.5-2 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının faaliyete geçmesiyle Esikşehir'deki sanayi yatırımlarının, ekonomik fırsatların ve turist sayının artmasıyla kent ekonomisinin olumlu yönde etkilenmesi bekleniyor. 

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, yaptığı açıklamada, dünyada ilk kez 1825 yılında İngiltere'de başlayan demiryolu ulaşımının Anadolu'ya gelişinin diğer birçok büyük ülkeye göre erken olduğunu belirterek, 1856 yılında demiryollarıyla tanışan Türkiye'nin o günden bu güne buharlı lokomotiften hızlı trene geçiş yapmış nadir ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Türkiye'de ilk kez Eskişehir-Ankara arasında hizmete giren Yüksek Hızlı Tren'in, en önemli ayağı olan Eskişehir-İstanbul arasındaki bölümün zamanında tamamlanmasının en büyük isteklerinin başında geldiğini ifade eden Özaydemir, şöyle konuştu: Eskişehir'e olan sanayi yatırımlarının artmasında kritik rol oynayacak bu hizmetin beklendiği gibi bu yıl hizmete gireceğini umuyoruz. 2009 yılı başında hizmete giren Eskişehir-Ankara arasındaki Yüksek Hızlı Tren yatırımı da bölgesel sınai ve ticari gücümüzün artmasına önemli katkı sağlamaktadır. Hızlı trenin Eskişehir-İstanbul arasındaki ikinci bölümünün de fazla gecikmeye uğramadan 2014 yılında tasarlanan dönemde hizmete girmesiyle, demiryolunun ilimize olan ekonomik katkısı gerçek anlamda ortaya çıkacaktır. Özellikle son dönemde İstanbul başta olmak üzere İzmit ve Adapazarı gibi mevcut sanayinin, başta Eskişehir olmak üzere çevre illere kaydırılması yönündeki önemli kurumların tavsiye kararları hızlı trenin devreye alınmasıyla daha önemli bir dayanak kazanacaktır.

'Üretim, İstanbul yerine Eskişehir'e yönelecek'

Özaydemir, hızlı trenin devreye girmesiyle Eskişehir-İstanbul arasındaki ulaşım süresinin 2 saate ineceğine değinerek, bu yönüyle Eskişehir'in adeta İstanbul'un bir banliyösü haline geleceğini bildirdi.

Doğal olarak da yatırımcılara sunulan altyapı imkanlarının eksiksiz ve ucuz olması nedeniyle yeni sanayi yatırımlarının büyük bir kısmının Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) kaymasının beklendiğini anlatan Özaydemir, "Nitekim son yıllarda İstanbul'da üretim yapan orta ölçekli firmalardan bazıları yeni yatırım yeri olarak Eskişehir OSB'yi tercih etmekte olup, İstanbul'daki üretimlerini de zamanla Eskişehir'e yönlendirmeyi planlamaktadırlar" dedi.

'Kent ekonomisi için bir dönüm noktası'

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler ise Eskişehir'in geçmişten günümüze köklü ticaret geleneğiyle, yolların ve medeniyetlerin buluştuğu bir şehir olduğunu vurguladı.

Ulaşım imkanlarından en üst düzeyde yararlanabilmenin, dünyanın her yerinde ticaret ve sanayinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için olmazsa olmazlardan olduğunu dile getiren Güler, şunları söyledi: Bu anlamda Ankara ve Konya ile arasında sağlanan Yüksek Hızlı Tren seferleri Eskişehir'in lojistik anlamdaki yetkinliğine, turizm ve ticaret alanındaki marka değerine olumlu yansımıştır. Sadece 2013 yılında Ankara-Eskişehir hattında yaklaşık 2 milyon 300 bin, Konya-Eskişehir hattında yaklaşık 200 bin yolcu taşınmıştır. 2013 yılındaki bu üç şehir arasındaki yolcu sayısı 4.5 milyona ulaşmıştır. 2014 yılında ise İstanbul hattının da eklenmesiyle toplam yolcu sayısının 20 milyonu aşması bekleniyor. İstanbul ile yakın zamanda başlayacak YHT seferlerine daha geniş bir perspektiften bakıyoruz. İstanbul-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren seferlerini kentimizin ekonomik potansiyel ve fırsatlarını harekete geçirmesi bağlamında, bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Kocaeli ve Sakarya'da sıkışan sanayi ve ticaretin lojistik olarak daha güçlü bir konuma gelen Eskişehir'e yönleneceğini düşünüyoruz.

'Eskişehir'in cazibesi artacak'

Güler, Eskişehir'e yapılan yatırımların daha da artması, yatırımcıların nitelikli elemanlarını Eskişehir'de konumlandırabilmesi açısından İstanbul ile gerçekleşecek seferlerin önem taşıdığını belirtti.

Kentte hali hazırda termal kaynaklar ve konaklama sektörlerinde yatırımlar bulunduğunu kaydeden Güler, "Yakın zamanda başlayacak olan hızlı tren seferleri ile Eskişehir'imizin bu sektörlerdeki cazibesi daha da artacak ve dolayısıyla ekonomik yaşamı daha da canlanacaktır. Üçüncü üniversitenin açılmasının planlandığı şehrimizde, bu sayede öğrenim için Sakarya ve Kocaeli gibi şehirleri düşünen öğrenciler için Eskişehir çok daha iyi bir alternatif olacaktır. Gelecek 30 yılın planlamasını, konaklamadan hizmet sektörüne, turizmden ticaret ve sanayiye kadar geniş bir yelpazede tasarlamalı ve ortak bir stratejiyi hayata geçirmeliyiz" diye konuştu.

'Turist sayısında ciddi artış yaşanacak'

Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EESOB) Başkanı Ekrem Birsen de Eskişehir-İstanbul arasındaki YHT bağlantısının hayata geçmesiyle kent ekonomisinde önemli derece canlanma yaşanacağını açıkladı.

Eskişehir'in ulaşımın kavşak noktası olacağını ifade eden Birsen, "Kente gelecek yatırım ve turist sayısında ciddi bir artış sağlanacak. Bu artış da esnaf ve sanatkarımıza olumlu yansıyacak" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap