14 °C

'2017'de yeni başarı hikayeleri yazacağız'

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, “2017 yılı, ilk iki ayda yakaladığımız başarılar ve devletimizin sağladığı teşviklerle yeni başarı hikayeleri yazacağımız bir yıl olacak. Dünya ticaretindeki olumlu sinyaller de bizlere bu anlamda umut veriyor” dedi.

'2017'de yeni başarı hikayeleri yazacağız'

BURSA- BTSO Şubat ayı olağan meclis toplantısında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ekonomik seferberlik ruhu ile başladıkları 2017 yılında 2 aylık bir süreci geride bıraktıklarını hatırlatarak, “Bu süreçte iş dünyamızın beklentileri doğrultusunda ekonomi yönetimimiz de önemli düzenlemeleri hayata geçirdi.

Bazı sektörlerimizdeki vergi indirimleriyle birlikte, istihdam üzerindeki yüklerin hafifletilmesi, nakit sıkışıklığının giderilmesi ve yeni yatırımların desteklenmesi gibi çok önemli uygulamalar, Türkiye ekonomisine duyulan güveni de artırdı. Bizler, dün olduğu gibi bugün de ülkemizin aydınlık geleceğine inanıyoruz. Yakalamış olduğumuz milli birlik ve dayanışma ruhuyla birlikte inşallah 2017 de yeni başarı hikayelerini yazacağımız bir sürecin başlangıcı olacak” dedi. 2016 yılında Bursa’nın ihracatının yüzde 10’un üzerinde arttığını hatırlatan Burkay, ocak ayında ise Türkiye’nin ihracat artışının iki katı artış yaşandığını kaydetti.

BUTGEM, 20 binden fazla kişiye mesleki eğitim verdi

Bursa iş dünyası olarak istihdam projelerinin liderliğini üstlendiklerini belirten İbrahim Burkay, “Bugüne kadar 20 binden fazla kişiye mesleki eğitim sunduğumuz BUTGEM’le birlikte ayda ortalama 2.500 çalışanın mesleki standartlarını geliştirdiğimiz MESYEB, Türkiye’ye rol model projelerimiz oldu. Kapasite olarak Türkiye’nin alanında en büyük merkezi konumunda bulunan MESYEB, üretim devam ederken gerçekleştirdiği sınav modeliyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından Türkiye’deki tüm kurumlara örnek gösterildi” şeklinde konuştu.

İstihdam krediyle desteklenecek

İstihdam seferberliğine de değinen İbrahim Burkay, önümüzdeki günlerde Kredi Garanti Fonu ve bankalar ile birlikte yapacakları protokolle üyelerine tavanı 1,5 milyon TL olan çok özel bir kredi paketi sunacaklarını duyurdu. Burkay şu bilgileri verdi; “Türkiye’de ilk olma niteliği taşıyan istihdam kredimizin teminatlarının yüzde 85’i KGF tarafından karşılanacak. Üyelerimiz, yıllık 9,9’dan başlayan maliyetlerle 2 yıldan 5 yıla kadar uzayan vadelerle, yatırım ve istihdam desteğine kavuşmuş olacak. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak 1 milyar TL’lik bir fonu Bursa iş dünyasının kullanımına sunacağımızın altını çizmek isterim. Çok avantajlı ve benzersiz nitelikteki bu finans desteği ile; üyelerimizin hem ihracat hem büyüme hem de istihdam hedeflerine ulaşmasında Oda olarak Bursa iş dünyasının gücüne güç katacağız.” 

Referandum süreci hakkında da değerlendirmelerde bulunan Başkan Burkay, Türkiye’nin terör ve son dönemde yaşamış olduğu birçok sıkıntının kaynağı olan meseleleri çözecek güçlü adımları atma iradesi kazanacağına vurgu yaparak; “Aynı zamanda ekonomideki o kalkınma hamlesini getirecek güçlü kararları ve adımları ülke olarak atabilme imkanı bulacağız” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.