10 °C

AB'de alışverişin yarısından fazlası sanal

Avrupa Birliği'nde 2015 yılında üye ülkelerin vatandaşlarının yarısından fazlasının sanal alışveriş yaptığı öğrenildi.

AB'de alışverişin yarısından fazlası sanal

Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) verilerine göre, AB'de 16-74 yaş aralığındaki vatandaşların sanal alışveriş yapma oranı 2007 yılında yüzde 30 seviyesindeyken bu oran 2015'de yüzde 53'e yükseldi.

Sanal alışveriş yapmayanların yüzde 75'i mağazalarda şahsi olarak alışverişi tercih ederken, geriye kalan kesim sanal alışverişte ödeme güvenliği ve mahremiyetle ilgili kaygıları olduğunu ifade etti.

Siparişlerin yüzde 70'i sorunsuz

AB'de sanal alışveriş yapanların yüzde 70'i siparişlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtti. İnternet ortamından sipariş edilen ürünlerde ise giyim ve spor malzemeleri ilk sırada yer aldı. 

Sanal siparişlerin yüzde 60'ı giyim ve spor malzemeleri, yüzde 52'si tatil ve konaklama, yüzde 41'i de ev eşyası ve oyuncak oldu.

En fazla sanal alışveriş İngiltere'de

AB ülkelerinin nüfusuna oranla, en fazla sanal alışveriş İngiltere'de gerçekleşti. İngiltere'de 16-74 yaş arasındaki nüfusun yüzde 81'i sanal alışveriş yaptı. İngiltere'yi yüzde 79'la Danimarka, yüzde 78'le Lüksemburg, yüzde 73'le Almanya izledi.

Avrupa'da en az sanal alışveriş ise yüzde 11'le Romanya'da olurken bunu yüzde 18'le Bulgaristan, yüzde 23'le Güney Kıbrıs takip etti.

AB'de 25-34 yaş grubu sanal alışverişi en aktif kullananlar oldu.

 Bu yaş grubundakilerin yüzde 70'i 2015'de internet üzerinden bir ürün alımı gerçekleştirdi. En az sanal alışverişi ise 65-74 yaş grubu yaptı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.