21 °C

Amasya’nın 20 yıllık hayali gerçekleşti

Amasya Yeşilırmak Kauçuk Bendi’nin resmi açılışını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yeşilırmak’ı kauçuk bent ile şişirdik üzerine hidroelektrik tesisi kurduk” dedi.

Amasya’nın 20 yıllık hayali gerçekleşti

Murat KÜÇÜK 

Projenin Amasya’nın 20 yıllık hayali olduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “20 milyon liraya mal olan bu proje sayesinde Yeşilırmak’ı kauçuk bent ile şişirdik. Böylece belli dönemlerde debisinin düşmesinin önüne geçtik. Bu proje nehrin sandallarla gezilmesine, dört mevsim turist çekilmesine ve yaz aylarında kokunun önlenmesine katkı sağlayacak. En önemlisi de şişirilen Yeşilırmak’ın üzerine bir hidroelektrik tesisi kurduk” dedi.
Bakan Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İlimizin 20 yıllık hayalini gerçekleştirdiğimiz bu projenin açılışı vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Biz istedik ki Amasya yılın tamamında turistler için bir çekim merkezi haline gelsin, ilimizin ekonomisi de bu sayede daha güçlensin. Kalkınma ajansımız, belediyemiz ve il özel idaremiz elini taşın altına koydu. İşte bu sayede Yeşilırmak Kauçuk Bendi, Rekreasyon Alanlarının Oluşturulması ve Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelişim Projesini başlattık. 20 milyon liraya mal olan bu projeye, bakanlık olarak kalkınma ajansımız kanalıyla 7 milyon lira katkıda bulunduk. Bu proje sayesinde Yeşilırmak’ı kauçuk bent ile şişirdik. Böylece belli dönemlerde debisinin düşmesinin önüne geçtik. Şişirilen Yeşilırmak’ın üzerine bir hidroelektrik tesisi kurduk. Temiz enerjiden en iyi şekilde faydalanmayı amaçladık. Bu santral saatte 200 kilowatt ve yılda 1 milyon 728 bin kilowatt üretim kapasitesine sahip. Kasım ayı itibariyle elektrik üretilmeye başlandı. Yine Yeşilırmak’ın iki yakasında rekreasyon alanları oluşturup, Amasya’nın yaşam kalitesini artırdık.”