5 °C

Aydın'da karpuzlar tarlada kaldı

Aydın'ın Koçarlı ilçesindeki üreticileri, fiyatların düşmesi, ürünü toplama maliyetinin artması nedeniyle karpuzu tarlada bıraktı

Aydın'da karpuzlar tarlada kaldı

AYDIN - Aydın'ın Koçarlı ilçesinde Cincin mahallesindeki karpuz üreticileri, düşen fiyatlardan dolayı karpuzunu tarlada bırakmak zorunda kaldı. 

Mahallede yaşayanları yüzde 60'ının karpuz üretiminden geçimini sağladığı Cincin Mahallesi'nde fiyatların düşmesi, alıcının olmaması ve toplama maliyetlerin artması nedeniyle karpuzlar tarlada kaldı. 

Karpuzu toptan fiyatı yüzde 67 düştü 

Karpuz üreticilerinden Koçarlı Ziraat Odası Meclis Üyesi Ahmet Koyuncu, gazetecilere yaptığı açıklamada Cincin karpuzunun Türkiye çapında bilinen bir ürün olduğunu, ramazan ayından önce toptan bir dönümlük tarlada toptan fiyatı bin 500 lira olan karpuzun şimdi dönümü 400-500 liraya satıldığını söyledi.  

Koyuncu, şöyle konuştu: 

"Şu anda Karpuz ekenler mağdur durumda. Karpuz, Türkiye genelinde bol olduğundan bugünlerde fiyatları düştü. Cincin bölgemizde 5 bin dönüme yakın alanda  karpuz ekimi var. Karpuzumuz tescili olmadığı için özellikle mart ayında başka yerlerde çıkan karpuzları 'Cincin Karpuzu' diye satıyorlar. Aslında bizim Cincin karpuzlarımız haziran ayının 10'undan önce çıkmaz bu konuda biraz sahtekarlık yapılıyor. Bizim karpuzumuzun önce tescilini almamız lazım. Önümüzdeki yıllarda bunun için uğraşacağız." 

Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Rıza Arslan ise karpuzun kilosunun tezgahta 20 kuruşa düştüğünü ama alıcısının çok az olduğunu belirtti. 

"Fiyatlar dengelenmeli" 

Tarladaki fiyatlarla, market fiyatlarının dengelenmesi gerektiğini savunan Arslan, "Çünkü marketlerde 65-70 kuruşa satılan karpuz, tarlada 20 kuruş. Sıcak hava ve karpuzla birlikte incir ve üzüm gibi meyvelerinde aynı anda piyasaya sürülmesi sıkıntıyı arttırdı" dedi. 

Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk de bölgeye ait karpuzun tescillenmesinin şart olduğunu, bununla ilgili bir kooperatif kuracaklarını kaydetti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.