23 °C

Bolu’da turizm yatırımlarına 5’inci bölge teşviği

Bolu turizm alanında yeni bir atılıma hazırlanıyor. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, ilde yatak kapasitesinin 5 yılda 7 binden 20 bine çıkarılması planladıklarını belirtti

Bolu’da turizm yatırımlarına 5’inci bölge teşviği

HÜSEYİN GÖKÇE

BOLU - Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, şehrin turizm yatırımları konusunda yeni bir atağa kalkacağını belirterek, ilin turizm gelişme bölgesi olarak ilan edilmesi yönünde çalışmaların tamamlandığını bildirdi. 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, hedeflerinin şehri tam bir turizm kenti yapmak olduğunu söyledi. Karacasu’dan başlayıp Kartalkaya’yı kapsayan alanın turizm gelişim bölgesi ilan edilmesi için mevzuat hazırlıklarının tamamlandığını belirten Yılmaz, 1 ay içinde sonuç alınacağını, bu işlem tamamlanınca Bolu’ya yapılacak turizm yatırımlarının artık 5’inci bölge teşvik unsurlarından yararlanacağını aktardı. Yılmaz, turizm bölgesi ilan edilen yerlere Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 30 milyon dolarlık projelendirme desteği verdiğinin altını çizdi. 

İkinci Abant geliyor! 

Bolu’nun mevcut yapısıyla turizm konusunda önemli bir uğrak yeri olduğuna dikkat çeken Yılmaz, geçen yıl Bolu’da turizm amaçlı 30 binin üzerinde yabancı konuk ağırladıklarını söyledi. 

Bolu’da deniz dışında turizmin bütün unsurlarının yer aldığını dile getiren Yılmaz, deniz açığını sayısı 140’ı aşan göllerle kapattıklarını, turistlere sağlıktan, yürüyüşe, bisiklet gibi doğa sporlarından tarih gezilerine ve kamp faaliyetlerine kadar her türlü hizmeti vereceklerini vurguladı. Yılmaz şu bilgileri verdi: 

“Plansız yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. 5 yılda yatak kapasitemizi 7 binden 20 bine çıkarmayı planlıyoruz. Oteller, kayak merkezleri ve golf sahalarının yer aldığı çok büyük bir yatırım hamlesi başlatıyoruz. Seben gölünün etrafında ikinci bir Abant oluşturacağız. Burada katma değeri yüksek hizmet verilecek. Gelir düzeyi yüksek kitleye hitap edecek. Turizm yatırımı yapmak isteyenlere her türlü bürokratik kolaylığı sağlayacağız.” Turizmin gelişmesi için havaalanının çok önemli olduğunu dile getiren Yılmaz, bu konuda çalışmaların sürdüğünü, Avrupa’nın en uzun teleferik hattı olacak Gölcük- Karacasu projesinin de devam ettiğini anlattı. 

‘BJK ve GS’nin yeri hazır’ 

Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerinin tesis yatırımı yapmaları için çok uygun iki yeri tahsis ettiklerini belirten Yılmaz, “Her iki kulübümüzün de gelip yatırım yapmalarını bekliyoruz. Beşiktaş talebimizi kabul etti” dedi. Yılmaz, Alman Neuss Belediyesi, Türk Kızılayı ve Alman Kızılhaç’ı ile birlikte Avrupa Birliği nezdinde yapılacak ‘Yaşlılar Köyü Projesi’ ile Türkiye’de ve dünyada ilk defa çok kapsamlı Yaşlılar Köyü’nü Bolu’da kuracaklarını vurguladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap