20 °C

Bursa İpeği, aslına uygun olarak yeniden üretilecek

Yumuşaklığı ve rengiyle dünyaya nam salan Bursa ipeği, Umurbey İpek Fabrikası’nda aslına uygun olarak yeniden üretilecek

Bursa İpeği, aslına uygun olarak yeniden üretilecek

BURSA - Yenileme çalışmaları süren Umurbey İpek Fabrikası’nda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yumuşaklığı ve rengiyle dünyaya nam salan Bursa ipeğinin burada aslına uygun olarak tekrar mamul haline getirileceğini söyledi. 

Bursa ipeğinin tekrar eski günlerine döndürülmesi için sürdürülen çalışmalar kapsamında bundan 50 yıl öncesine kadar ipekten mamuller üretimi yapan Umurbey İpek Fabrikası’nı yenilediklerini ifade eden Başkan Altepe, “Daha önce Ete Ailesi’ne ait bu fabrika, yıllarca ipekli kumaşlar, mamuller üretti. Buradan da tüm dünyaya satış yapıldı. Şimdi bu eser, Büyükşehir Belediyemiz tarafından ilk günkü orijinal haliyle birlikte tekrar restore ediliyor. Binamız komple yenilendi. Çatısından zeminine, duvarlarından işlemelerine kadar gerekli her türlü işlem yapıldı. Terk edilen bu alan, yaptığımız çalışmalar neticesinde özgün haliyle ipekli kumaş fabrikasına döndürülecek” dedi. 

Başkan Altepe, Bursa ipeğinin canlandırılmasına yönelik çalışmaların odak noktasının Umurbey İpek Fabrikası olacağını ifade etti. Koza üretimi yapan aile ve kurumlardan toplanan ipliklerin fabrikaya getirileceğini vurgulayan Başkan Altepe, “Fabrikaya getirilen iplikler tezgahlarda dokunacak ve ipekli kumaş haline gelecek. Daha sonra da o kumaşlar atölyelerde mamul, hediyelik eşya halini alacak. Burada her türlü ipekli kumaştan üretimler yapılacak. Bursa ipeğinin canlanması için dünyada önemli bir merkez olacak” diye konuştu.