22 °C

Bursa iş dünyası Berlin Innotrans Fuarı’nda

BTSO tarafından düzenlenen organizasyonla Bursa iş dünyası, Berlin Innotrans Fuarı’nda sektörün devleriyle buluştu

Bursa iş dünyası Berlin Innotrans Fuarı’nda

BURSA - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Küresel Fuar Acentesi projesi kapsamında Bursa iş dünyasını, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen ‘Uluslararası Demiryolu Teknolojileri, Sistemleri ve Araçları Fuarı’nda (Inno Trans 2014) sektörün devleriyle buluşturdu.

BTSO’nun organizasyonu ile gerçekleştirilen fuar programı ile Yenişehir Havaalanı’ndan kaldırılan özel uçakla Berlin’e gelen Bursalı üreticiler, raylı sistemler teknolojisinde gelinen son noktayı inceledi. Dünyaca ünlü firmalarla birebir görüşme imkanı sağlayan üreticiler, sektörün nabzını yokladı. 

Programa, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Emin Akça ve 150’ye yakın Bursalı firma katıldı. Kafilede ayrıca Bakanlık daire başkanları ve danışmanlar da yer aldı. 

Türkiye’den 37, Bursa’dan da 5 kuruluş stant açtı

Berlin’deki  Expo Center'da   iki yılda bir düzenlenen InnoTrans Fuarı'na katılan  firmalar,  demiryolu taşımacılığındaki  yenilikleri, donanım ve sistemler ile araçları mercek altına aldı. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen fuara aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 55 ülkeden 2 bin 758 firma katıldı. Söz konusu fuarda Türkiye’den 37, Bursa’dan da 5 kuruluş stant açtı. Bursa protokolü de Bursalı firmaların stantlarını ziyaret ederek, yetkililerle bir araya geldi. 

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz ile bir araya geldi. Ardından Bursa protokolü, Sazcılar ve Hüroğlu Otomotiv ve Laspar firmasıyla Burulaş’ın standını gezdi. Heyet, Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile görüştü.

"Berlin’de göğsümüz kabardı"

Fuar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Münir Karaloğlu, BTSO’nun Küresel Fuar Acentesi Projesi ile gerçekleştirdiği organizasyonun iş dünyası açısından önemli bir hizmet olduğunu dile getirdi. İnnoTrans Fuarı’na Bursalı firmaların stant açmasının kendisine gurur verdiğini belirten Karaloğlu, Bursalı üretici firmaları kutladı. Yerli metro ve tramvayın fuarda sergilenmesinin büyük bir başarı olduğunu söyleyen Münir Karaloğlu, Bursalı firmaların azmi ve gayretinin Türkiye’nin 2023 hedefine doğru ilerlemesinde katkı sağlayacağını anlattı. Karaloğlu, “Türk sanayisinin ve Bursa sanayisinin nereden nereye geldiğini İnnoTrans Fuarı’nda gördük. Bugün yerli tramvayı ve metro aracını Berlin’de görme imkanı sağladık. Bu bize gurur verdi. Ben herkesi kutluyorum. Gerçekten Berlin’de göğsümüz kabardı” dedi.


BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Küresel Fuar Acentesi Projesi sayesinde Bursa iş dünyasının kendi sektörleriyle ilgili dünyanın en büyük organizasyonlarına katılma imkanı yakaladığını anlattı. Berlin İnnoTrans Fuarı’na ilgi gösteren bütün firmalara teşekkür eden Başkan Burkay, fuar organizasyonlarının devam edeceğini belirterek, “Fuarlar iş dünyası açısından çok önemli. Üreticiler, yaptığı yenilikleri ve teknolojilerini fuarlarda sergileyebilecekleri en güzel platformlardır. Bizler de BTSO olarak Bursa iş dünyasını Berlin İnnoTrans Fuarı’yla buluşturduk. Bursa’dan özel uçak kaldırdık. Artık Bursa, dünya tarafından ilgiyle takip edilen merkez haline geldi. Bu fuar organizasyonunun, Bursa iş dünyası açısından faydalı geçeceğine inanıyorum” dedi.

BTSO olarak hedeflerinin Bursa iş dünyasını dev firmalarla buluşturmak olduğunu belirten Burkay, “Küresel Fuar Acentesi Projesi ile Bursalı firmalar, yurt dışı pazarını inceleme tecrübesi kazandı. Bugüne kadar pasaport çıkarmayan iş adamlarımız, proje ile dünyanın farklı ülkelerindeki fuarlara gidebiliyor. Bu bize ayrı gurur veriyor. İş dünyamızın heyecanı ise bizi daha çok cesaretlendiriyor. Yıl sonuna kadar bin 200’e yakın firmayı uluslararası fuarlarla buluşturmayı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk ise, BTSO’nun raylı sistemler konusundaki oluşturduğu kümelenme çalışmasının Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından örnek gösterilerek, kabul edildiğini belirtti. Bursa sektör temsilcilerinin fuar sayesinde raylı sistemler alanında gelinen son noktayı yakından inceleme fırsatı yakaladığını ifade eden Remzi Topuk, “Meclis Başkanı olarak Yönetim Kurulu Başkanımızı ve yönetim kurulu üyelerimizi tebrik ediyorum. Bu fuar organizasyonu, BTSO’nun neler yaptığını en güzel şekilde gösteriyor” diye konuştu.


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, Bursa firmalarının Berlin’deki fuara gelmesinin Türkiye Raylı Sistemler Sektörü açısından önemli bir kazanç olacağını anlattı. Aslan, “Bugün burada gördüğümüz manzara bizi mutlu etti. Türkiye, yenilik ve tasarım anlamında baktığımız zaman seyredilen değil, kendini seyrettiren bir ülke haline geldi. Bursa sanayisini tebrik ediyorum. Türk insanının neler yapacağını İnnoTrans Fuarı’nda gördük” açıklamalarında bulundu.

"Birilerinin bizleri taklit etmesi güzel bir şey"

Fuara katılan Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz ise, yerli raylı sistem araçlarını dünyanın her yerine ihraç etmeyi hedeflediklerini anlatarak, “Birilerinin bizleri taklit etmesi güzel bir şey. Bazı yabancı firmalar projelerimizi hayranlıkla izliyor. Bu Türk mühendisliğinin bir başarısıdır” şeklinde konuştu.

26 Eylül tarihine kadar sektör temsilcilerine açık kalacak fuarı yaklaşık 130 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap