13 °C

Bursa Ticaret Borsası’nın işlem hacmi yüzde 26 arttı

Bursa Ticaret Borsası’nın (BTB) 2016 yılı işlem hacmi 2 milyar 636 milyon 488 bin 530 TL ile zirveye ulaştı.

Bursa Ticaret Borsası’nın işlem hacmi yüzde 26 arttı

BURSA- 2016 işlem hacimleri hakkında açıklama yapan BTB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, “Geçtiğimiz yıl çeşitli olumsuzluklara rağmen üyelerimiz Bursa ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam etti ve işlem hacmimiz 2 milyar 636 milyon 488 bin 530 TL’ye yükselerek bir öndeki yıla göre yüzde 26 oranında artış göstermiştir” dedi.

2016 yılının global ekonomiden ve bölgesel meselelerden kaynaklanan sebeplerle zor bir yıl olarak geçtiğini, özellikle yılın ikinci yarısında pazarda daralmalar ile finansman sıkıntıları yaşandığını belirten Matlı, “Ne terör ne bölgesel sorunlar ne de ülkemizin önünü kesmek isteyen güçler, hedeflerimizi hayata geçirmemize engel olamayacak. İş dünyası olarak her zaman istikrardan yana olduğumuzu her fırsatta ve her ortamda dile getiriyoruz. İstikrarın önümüzü görebilmek, aynı zamanda yeni yatırım ve üretim, artan istihdam, büyüme, daha çok ihracat demek olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu. 2017’nin 2016 yılından daha da iyi olacağına inandıklarını belirten Matlı, “2016 sonu itibariyle bir önceki yıla göre üye sayımız da yüzde 11’lik artışla bine yaklaştı. Bursa Ticaret Borsası olarak üyelerimizin sorunlarına çözüm odaklı yaklaşıp, onlara çözüm olacak projeleri hayata geçirmek için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz” dedi.

2016 yılında Bursa Ticaret Borsası’nda en çok işlem gören ürünler arasında 979.7 milyon lira ile zeytin ilk sırada yer aldı. 255.8 milyon liralık işlem hacmi ile yaş sebze ve meyve ürünleri ikinci, 204 milyon liralık işlem hacmiyle canlı hayvan üçüncü ve 193.1 milyon liralık işlem hacmiyle et dördüncü sırada yer aldı. Ayrıca geçtiğimiz yılın en çok işlem gören ürünleri arasında 191.2 milyon liralık işlem hacmiyle mısır dikkat çekiyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap