2 °C

Bursa’da turizm potansiyeli canlanıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın, Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği Başkanı seçilmesiyle Bursa’nın marka değerinin artırılmasına yönelik çalışmalarda ortak akılla hareket etme kararının alınması Bursa iş dünyasında memnuniyetle karşılandı.

Bursa’da turizm potansiyeli canlanıyor

BURSA (DÜNYA) - Farklı turizm imkânlarına sahip olan Bursa, son dönemlerde gerçekleştirdiği turizme yönelik hamlelerle sektörden aldığı payı arttırmaya çalışıyor. Bursa’daki sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası temsilcileri yaptıkları değerlendirmelerde, sağlık turizmden kış turizmine, inanç turizminden kongre turizmine kadar Bursa’da var olan turizm potansiyelinin nasıl geliştirileceğine dair görüşlerini aktardılar.
İş dünyasının görüşleri şu şekilde:

“Kimlikli yapılar üretebiliriz”

Alpiş Group Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Karaalp, “Turizmin ekonomik büyüme ve kalkınmada etkili bir sektör olarak önemi gitgide artıyor. Birçok ülke yıllardır bu gerçeği fark edip turizme ciddi yatırımlar yapıyor. Hatta bazı ülkeler, turizm potansiyelleri olmamasına rağmen bölgelerini bir turizm merkezi haline getirmek için çalışıyorlar. Biz hem ülke hem de yaşadığımız şehir Bursa olarak çok şanslıyız. Çünkü ciddi bir turizm potansiyeline sahibiz. Dünyada pek çok örnekte olduğu gibi şehirlerin bazı yapılarıyla anıldığını görüyoruz. Eyfel Kulesi ve Burj Khalifa gibi. Bursa’da da buna özgü, turizmine katkı sağlayacak kimlikli yapılar üretebiliriz. Yerel yöneticilerimiz, turizmcilerimiz ve diğer tüm paydaşlarımız hep birlikte şehrimizin gelişimi için elimizden geleni yapmalıyız” diye konuştu.

“Turizm hızlı bir gelişim gösteriyor”

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan da, her dönem önemini koruyan turizm sektörünün, özellikle son zamanlarda çok hızlı bir gelişim gösterdiğini söyledi. Tunakan, “Deniz, doğa, kültür, inanç, tarih, sağlık ve medikal turizmi açısından ciddi bir birikime sahip olan Bursa’mız, özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar, yerel yöneticilerimizin ve turizm sektör temsilcilerimizin yoğun çalışmalarıyla turizmdeki seviyesini yükseltmiştir. Bu potansiyelin geliştirilmesi ve Bursa’nın turizmdeki payını arttırması adına yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor” dedi.

BEKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yıldız ise, “BEKSİAD’a ve Vişne Ticaret Bölgesi’ne gelecek olursak. Vişne Ticaret Bölgesi’nde biz de ihracat yapan firmalarız. Dolayısıyla bu bölgeye 50-60 ülkeden ziyaretçiler gelmekte. Bu misafirlerimiz geldiklerinde sadece ticaret yapmakla kalmıyor Bursa’nın, tarihi ve turistik yerlerini de geziyorlar. Dolayısıyla bu sektör ve bu bölge de turizme açılan bir kapıdır” değerlendirmesinde bulundu.

BURKON Turizm & Kongre Genel Müdürü Hasan Eker, “Turizmi bir ürün, satış ve geliştirilmesini bir proje olarak ele alacak olursak, bu projeyi, kim? Ne Zaman? Nasıl? Hangi kaynak ile yapacak? Sorularına yanıt bulmak gerekmektedir. Bu nedenle bir birlik kurulması, birliğin profesyonel ve kalıcı bir ekibi olması, birlik yönetiminde Belediyeler, Valilik, turizm STK’ları, ilgili odalar ve kamu yöneticilerinin olması, bir bütçesinin olması ana hedefimiz olmuştur. Bu bağlamda Büyükşehir Belediye Başkanımızın girişimi, mevcut Bursa Turizm ve Tanıtma Birliğini istediğimiz bu yapıya dönüştürme çabaları çok yerinde ve takdire şayandır. Bu girişim sonucunda, artık Bursa’da tüm tarafların içinde bulunduğu, ortak akıl ile hareket eden, profesyonel ekibi ve bütçesiyle birçok başarılara hep birlikte imza atılacaktır” dedi.

“Turizme yönelik tüm varlıklara sahip çıkıyoruz”

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, “Bursa Ticaret Borsası olarak Bursa’nın gıda, tarım ve hayvancılık alanındaki potansiyelini hak ettiği konuma taşıyabilmek için üzerimize düşen vazifeyi yaptığımız kadar, Bursa ipeğini, hanlarını ve çarşılarını kısacası turizme yönelik tüm varlıklarına da sahip çıkmaya gayret gösteriyoruz” şeklinde görüş bildirdi. DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztürk ise, “ ‘Türkiye’nin Üretim Başkenti’ unvanını uzun yıllardır koruyan Bursa, turizm alanında da marka bir kent olmaya adaydır. Sağlık turizmi, kış turizmi, tarih turizmi gibi birçok alternatif turizm çeşitliliğine de sahip olan kentimizin ülkemize net döviz girdisi sağlayan turizm sektöründe de zirvede olması için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız” dedi. GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Demiral ise, “Bu çok değerli potansiyelin iyi kullanılması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü şehrimizin turizm alanında ön plana çıkması, bu şehrin suyunu içen herkese fayda sağlayacaktır” dedi.

“Doğru bir yol haritasıyla turizm hedeflerine ulaşılabilir”

İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç, Bursa’nın doğru planlama ve doğru bir yol haritasıyla turizmde hedeflerine ulaşabileceğine dikkati çekerken, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Şahin de, “kentimizin mimari gelişimine görüşlerimizle katkı sunmak ve bu süreçte söz sahibi olmak için tüm gayretimiz ile çalışmaların içinde yer alacağımızı belirtmek isteriz” ifadelerini kullandı. TÜMSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Arslan ise, “Kuvvetli tarih turizmi özelliğinin yanında doğa, kültür ve sağlık turizmi açısından da birçok özelliği barındıran şehrimiz, tüm bu unsurları entegre bir şekilde değerlendirirse turizm anlamında bir merkez konumunda olacaktır” şeklinde konuştu

“Vazgeçilmez bir destinasyon”

MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gürses, “Dönem dönem turizm arka planda tutulmuş olsa da Bursa’nın turizm alanındaki yetkinliği su götürmez bir gerçektir. Bu güzel, müstesna ve dört bir yanından tarih, doğallık ve şifa fışkıran şehrin, turizm alanında vazgeçilemez bir destinasyon olması, bu şehri ile dertlenen herkesin olduğu gibi bizim de önceliklerimiz arasındadır” dedi. TÜGİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy Tabaklar ise, “Bursa’nın ulaşım imkânları, tesis ve yatak kapasitesi imkânları oldukça iyi durumda. Kongre turisti gezi amacıyla gelen turiste göre en az 3 kat fazla harcayan bir turist olduğundan bu turizm alanına yönelmeyi düşünmeliyiz. Kamu bu anlamda altyapı imkânlarını sağlamalı ve özel sektörün önünü açabilecek şekilde fırsatları yaratmalı” şeklinde konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.