5 °C

Ege'nin ihracatı kasımda hız kesti

Ege'de 2014'ün kasım ayında yapılan ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 geriledi

Ege'nin ihracatı kasımda hız kesti

İZMİR - Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) 2014 yılının kasım ayında yapılan ihracatın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 düştüğü bildirildi.  

EİB açıklamasına göre, birlikten kasım ayında 956 milyon 743 dolarlık ihracat yapıldı. Ekim ayında ihracatını bir önceki aya göre arttıran EİB ihracatçıları, kasımda hız kesti.  

EİB'nin ihracatı 2014'ün 11 aylık döneminde ise yüzde 1'lik artışla 11 milyar 236 milyon 79 bin dolara ulaştı. Son bir yıllık dönemde EİB üyesi ihracatçıların Türkiye'ye kazandırdığı döviz miktarı yüzde 3 artışla 12 milyar 332 milyon 823 bin dolara yükseldi.  

En fazla sanayi ürünleri ihracatı düştü 

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından kayda alınan ihracatta, sanayi ürünleri ihracatı yüzde 29'luk sert düşüşle 652 milyon 568 bin dolardan, 462 milyon 917 bin dolara geriledi. Tarım ürünleri ihracatı ise özellikle kuru meyve ve tütün ihracatının olumlu etkisiyle yüzde 7'lik artışla 411 milyon 96 bin dolara çıktı. 

Kuru Meyve ve Mamulleri Sektörü yeni sezonun başlaması sonrasında ekim'İn ardından kasım ayında da en fazla ihracat yapan sektör oldu. Çin'de inşaat sektöründeki durgunluktan olumsuz etkilenen Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin ihracatı ise kasım ayında yüzde 17 azalarak 82 milyon 729 bin dolara indi.  

"Dünya genelinde daralma var" 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, Dünya ekonomilerinin daralma sürecinden geçtiğini belirtti.   

Bu daralma sürecinden olumsuz etkilendiklerini kaydeden Kızılgüneşler, "Komşu ülkelerde yaşanan savaşlar ve siyasi krizler ihracatı olumsuz etkiledi. İçinde bulunduğumuz ortam ihracatımızın bir süre daha olumsuz etkileneceğini gösteriyor" ifadesini kullandı.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.