7 °C

Ekonomiye hem değer hem de cesaret kattılar

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) düzenlediği ‘Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’nde 62 firmaya ödül verildi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katıldığı törende konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “Türkiye’nin karşılaştığı her zorluktan güçlenerek çıktık” diye konuştu.

Ekonomiye hem değer hem de cesaret kattılar

Zehra ORUÇ

Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Meclis Başkanı Ali Uğur’un ev sahipliğinde Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Ödül törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Bursa Valisi Yakup Canbolat, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa Milletvekilleri Ahmet Kılıç, Refik Özen, Emine Yavuz Gözgeç, Vildan Yılmaz Gürel, İsmail Tatlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, ilçe belediye başkanları, oda ve borsa başkanları ile Bursa iş dünyası temsilcileri katıldı.

Törende konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bursa’nın üretken ve başarılı insanlarla güçlü ve heyecan veren bir şehir olduğunu belirterek, “Dünyanın yeniden şekilleneceği bir dönemin başındayız. Türkiye, bu yeni dönemin uluslararası alanda etkili küresel aktörlerinden biri olacak. Bunu siz iş insanlarımıza ve Türkiye’nin her yerindeki gençlerimize bakarak söylüyorum” dedi. Şentop şöyle devam etti: “Ümitsizliğe düşmeden vazifemizi doğru bir şekilde yaparak Türkiyemizi hep birlikte büyüteceğiz. Bursa büyüyecek, Bursa büyürse de Türkiye büyüyecek. Diğer şehirlerimiz de aynı şekilde Türkiye’nin büyümesine katkı yapacak. Bu yürüyüş sizin ve başka şehirlerdeki başarılı kardeşlerimizin cesareti ile güçlenecek. Türkiye, bir durumun değil, bir duruşun adıdır.”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ise, Türkiye’nin hedeflerine katkı sağlamak adına azimle çalışan tüm müteşebbisleri kutladı.

“Her zorluk yeni bir sıçramanın vesilesi”

Türkiye’nin karşılaştığı her zorluktan güçlenerek çıktığını belirten İbrahim Burkay, “Her bir zorluk bizim için yeni bir sıçramanın vesilesi oluyor. Güvenliğimizi tehdit eden terör unsurlarına karşı yürüttüğümüz operasyonları engelleyenlere karşı kendi milli sanayi yatırımlarımızı daha da artırdık. Teröre karşı milli şuurla tarihi bir kenetlenme gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile karar mekanizmalarının hızla hayata geçirilmesini sağladık. Anayasa değişikliği ile ülkemizin gelişimine engel teşkil eden iç ve dış unsurlara karşı güçlü ve etkin bir mekanizma oluşturduk. Tüm zorluklara rağmen 2023, 2053 ve 2071 için çok güçlü bir vizyona sahibiz” dedi. İbrahim Burkay, 2013 yılından itibaren BTSO’da ulusal kalkınma hedefleri doğrultusunda Bursa için 40’a yakın projeyi hayata geçirdiklerini de sözlerine ekledi.

7 KATEGORİDE 62 ÖDÜL

2019 yılı Ekonomiye Değer Katanlar ödül töreninde; Kurumlar Vergisi kategorisinde üçüncülük ödülünü Polyteks Tekstil alırken, ikincilik ödülüne Çemtaş, birincilik ödülüne ise Odelo Otomotiv layık görüldü. Gelir Vergisi kategorisinde üçüncülük ödülüne Mehmet Celal Gökçen layık görülürken, ikinci Muharrem Yılmaz, birinci ise Şükrü Karagül oldu. Özel Vergi Ödüllerine ise; Celal Sönmez, Önder Matlı, Oya Coşkunöz layık görüldü. İhracat kategorisinin üçüncüsü Bosch olurken, ikincilik ödülü Tofaş, birincilik ödülü ise Oyak Renault’a verildi.

En başarılı KOBİ’ler; Ayhan Denizci Tekstil, Ferkan Yedek Parça, Masterlight Lazer Makina, Van Pres Döküm, Sinateks oldu. Dönüşüm ve Fark Yaratanlar kategorisinin ödüllerini ise, Ermaksan, Duray Ulaşım, İğrek Makina ve Barida Makina aldı. Sektör liderleri kategorisinin birincileri ise; ağaç, orman ürünleri ve mobilya sektöründe Mobipa, çevre ve geri dönüşüm sektöründe Karataş Demir Çelik, çimento-toprak ürünleri ve madencilik sektöründe Bursa Beton, ekonomik ilişkiler ve finans kategorisinde Ekonomik Döviz, elektrik-elektronik sektöründe Türk Prysmian, enerji sektöründe Limak, gıda tarım hayvancılık sektöründe Sütaş, hazır giyim sektöründe Yeşim, hizmet, eğitim ve danışmanlık sektöründe Burulaş, inşaat sektöründe Bakyapı İnşaat, kimya sektöründe Burkay Uğur Kauçuk, lojistik sektöründe Gemport, makine ve teçhizat sektöründe Bosch, metal sektöründe Borçelik, otomotiv ana sanayi sektöründe Oyak Renault ve Beyçelik Gestamp, perakende ticaretinde Özdilek, plastik sektöründe Eskapet Pet Ürünleri, sağlıkta Bursa Ecza Koop., tekstil sektöründe Korteks ve turizm sektöründe Özdilek Otel oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap