24 °C

Ekspertiz ve bilirkişi raporları üretim ve istihdama engel oluyor

Bankaların ekspertiz ve bilirkişilerinin hazırladığı raporların kredi kullanabilecek durumdaki firmaların da yeterli kaynağa ulaşmasını engellediği bildirildi.

Ekspertiz ve bilirkişi raporları üretim ve istihdama engel oluyor

FİKRİ CİNOKUR

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı ve ÜSBÜK Üyesi Ali Bahar, ekspertiz ve bilirkişilerin teminatları yok pahasına değerlemesinin sanayicinin finansmana erişimini engellediğini belirtti. Bahar, şunları kaydetti.

''Defalarca dile getirip önlem alınması için çağrıda bulunduğumuz ekspertiz ve bilirkişi terörü, finansmana ihtiyaç duyulan şu günlerde iş dünyasına darbe vurmaya devam ediyor. Özel bankaların Kredi Garanti Fonu Destekli İşletme Kredilerinde sürece dahil olmayıp sorumluluk almaması nedeniyle iş dünyasının, özellikle de sanayicilerin ve küçük esnafın finansmana ulaşmada güçlük yaşanıyor. Kredi kullanabilecek durumda olan firmaların da yeterli kaynağa ulaşması ekspertiz raporları tarafından engelleniyor.''

-Teminatlar yok pahasına değerleniyor

İşletmelerin pandemi sürecinden sağ salim çıkabilmesi için ihtiyaç duydukları finansmana bir an önce ulaşması gerektiğini anlatan Ali Bahar,  şöyle devam etti.

''Mevcut sistem, sanayicinin tüm teminatlarını maalesef değersizleştirip kredibilitesini düşürüyor. 100 TL değerindeki teminatımız eksper tarafından 50 TL’ye düşürülüyor. Finansman için ipotek kredibilitemiz var fakat yanlış raporlama bizim bunu kullanmamamızı engelliyor. Alın teri teminatlarımız tarafı dahi olmadığımız raporların insafına bırakılmış durumda. Yok pahasına değerlenen teminatlar gerekli kaynağı sağlamadığı için firmalar ellerindeki değeri somutlaştıramıyor.''

Bu durumun istihdamı da derinden etkileyeceğini, pandemi süreci gibi olağanüstü durumların yaşandığı bir dönemi en az kayıpla atlatmanın yollarından birinin de üretimin devam etmesi olduğunu kaydeden Antalya OSB Başkanı Bahar, ''Biz sanayiciler üretim durmasın diye elimizi değil gövdemizi taşın altına koymuş durumdayız. Böylesi bir kriz ortamında teminatlarımızın piyasa koşullarının altında değerlenmesi rasyonel bir yaklaşım değildir. Çünkü bu konuda her ekspertiz yaptıran sanayici emeğinin, malının ve mülkünün çarçur edildiğini görmektedir. Hangi sanayiciye sorarsanız sorun bu durumdan şikayetçidir. Biz burada çok değerli bilirkişi ve eksperlerimizi, mühendislerimizi suçlamıyoruz. Raporların artık inove olması gerektiğini, çağa ve duruma uygun hale getirecek kanun ve yasaların çıkmasını arzu ediyoruz'' dedi.

 Ali Bahar, sanayicinin bu sorunu dile getirmekten dilinde tüy bittiğini ve bu konunun pandemi sürecinde çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Bahar, şöyle devam etti.

''Devletimiz üretim sürsün, firmalarımız kapanmasın, istihdam da kayıplar oluşmasın diye onca tedbir alıp destek paketleri açıklarken, değişmesi gereken bu raporlara sistemi, verilen mücadeleye gölge düşürmektedir. Gerekli düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir. Bu düzenleme, finansman denizimizi sığlıktan kurtaracak daha da derin hale getirecektir.''

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap