14 °C

Erciyes Dağı'nda termal su arama çalışmaları sürüyor

Maten Tetkik Arama Enstitüsü uzmanlarınca gerçekleştirilen çalışmalarda 35 kilometrelik hatta manyetik yöntemlerle taramalar gerçekleştiriliyor.

Erciyes Dağı'nda termal su arama çalışmaları sürüyor

 

Hatice ŞİMŞEK 

KAYSERİ - Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi'ne farklı bir kapı açacak ve termal turizmi canlandıracak sıcak su arama çalışmalarına devam ediliyor. Maten Tetkik Arama Enstitüsü uzmanlarınca gerçekleştirilen çalışmalarda 35 kilometrelik hatta manyetik yöntemlerle taramalar gerçekleştiriliyor.
  
Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Erciyes A.Ş Genel Müdürü Murat Cahid Cıngı, Erciyes'ten kışın olduğu kadar yazın da faydalanmak amacında olduklarını ifade ederek, "350 milyon euroluk proje adım adım ilerliyor. Kışın olduğu kadar yazın da Erciyes'in havasından, doğasından faydalanmak bizim hedeflerimiz arasında. Termal su bulunduğunda hem Erciyes'in hem de Kayseri'nin çok farklı bir yöne doğru evrilmesini sağlayacak çok ciddi bir süreç yaşıyoruz. Bu amaçla MTA ile birlikte geçen yıl başlattığımız termal su arama çalışmaları devam ediyor. Burada bulunacak sıcak su, otellerin yaz mevsiminde termal turizmine yönelmesine kapı açacak. Eğer öyle olursa Erciyes'te dört mevsim turizmi neredeyse garanti altına almış olacağız. Bu da şehrimizin hem sosyal hem de ticari hayatına çok büyük katkı sağlayacak" dedi.
    
35 kilometrelik hatta çalışılıyor

MTA'da görevli Jeofizik Mühendisi Ahmet Üçer de yaptıkları çalışmalar hakkında teknik bilgiler vererek, "Burada jeolojik ve jeofizik amaçlı çalışma yapıyoruz. Geçen sene alttaki ısıtıcı kayacı bulmaya yönelik bir arama yapmıştık. Bu sene ise yerin yaklaşık 2 bin 500-3 bin metre derinliklerinden itibaren jeotermal kaynak oluşturabilecek yapıları arıyoruz. Toplam 35 kilometrelik hatta 50 metre aralıklarla çalışma yapıyoruz. Uygun bir alan bulunduğunda sondaj yapılacak" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap