22 °C

Erciyes Üniversitesi, ilk lisansını aldı

Erciyes Üniversitesi, "Plazmalı Sterilizasyon Cihazı" ile ilk lisansını aldı.

Erciyes Üniversitesi, ilk lisansını aldı

Dilek FİDAN

KAYSERİ - Erciyes Üniversitesi sterilizasyon konusunda önemli gelişmelere yol açacak olan ve üniversitenin ilk lisansı olma özelliğini taşıyan "Plazmalı Sterilizasyon Cihazı" adlı faydalı model belgeli teknolojiyi, araştırma ve geliştirme yapan özel sektör firmasına lisansladı. Erciyes Üniversitesi olarak Kayseri ve ülke ekonomisine sağladığı katkının daha da artması adına çalışmalarına devam edeceklerini söyleyen Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, “Bundan sonraki süreçte odak noktamız teknoloji portföyümüzde yer alan patentlerimizi lisanslayarak bilginin ticari değere dönüşmesini sağlamak istiyoruz ”diye ifade etti.

Üniversitelerin ürettikleri bilgiyi ticarileştirmelerinin en hızlı ve sağlıklı yöntemi lisanslama olduğunu belirten Muhammet Güven şunları aktardı:

“Üniversitemiz teknoloji transferine büyük önem veriyor. Üniversitelerin ürettikleri bilgiyi ticarileştirmelerinin en hızlı ve sağlıklı yöntemi lisanslamadır. Lisanslama yolu ile ticarileşen teknolojiyi çok hızlı şekilde toplumla buluşturmalıyız. Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi yaklaşık bir yıldır teknoloji portföyümüzdeki ürünlerin toplum yararına ürünlere dönüşmesi için gerekli çalışmaları yapıp süreci sıkı bir şekilde takip etti. Sürecin sonunda üniversitemizle araştırma ve geliştirme yapan özel sektör firması arasında yapılan sözleşme ile “Plazmalı Sterilizasyon Cihazı“ adlı faydalı model belgeli teknolojimiz için lisanslama sürecini tamamladık ”dedi. Güven, Erciyes Üniversitesi’nin ilk lisanslamasının yapılmış olmasının önemli bir başarı olduğunu belirtti. Güven, üniversitemiz kendi bünyesinde geliştirilen teknoloji sayesinde firmanın elde edeceği cirodan anlaşılan oranda gelir elde edecekler diye ifade etti.

Güven, “Erciyes Üniversitesi olarak Kayseri ve ülke ekonomisine sağladığımız katkının daha da artması adına bilgiye dayalı ekonomiye geçmek durumunda olduğumuz gerçeğiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi, üniversitemizin ticari değer taşıyan teknolojik bilgi ve patent üretmesi hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Bundan sonraki süreçte odak noktamız teknoloji portföyümüzde yer alan patentlerimizi lisanslayarak bilginin ticari değere dönüşmesini sağlamak ” diye ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap