20 °C

Genç işsizliğe çare için 37 ülkeden 200 kişi Kayseri’de buluştu

Bu yıl üçüncüsü organize edilen ve önceki gün başlayan Uluslararası Gençlik İstihdamı Sorunları Sempozyumu (ISYEC’18) bugün sona erecek.

Genç işsizliğe çare için 37 ülkeden 200 kişi Kayseri’de buluştu

HİLAL SÖNMEZ

KAYSERİ - Gençlerin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğe çare bulmak için dört kıtadan, 37 ülkeden, alanında uzman 200’den fazla davetli Kayseri’de buluştu. Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Gençlik Fabrikası tarafından, Avrupa Komisyonu adına SALTO-Youth Euromed Kaynak Merkezi, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı, Fransa Ulusal Ajansı ve İtalya Ulusal Ajansı ortaklığıyla bu yıl üçüncüsü organize edilen ve önceki gün başlayan Uluslararası Gençlik İstihdamı Sorunları Sempozyumu (ISYEC’18) bugün sona erecek.

Sempozyumda konuşan AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, eğitim kurumlarının çoğunun toplumun ihtiyacına cevap vermekte başarısız olduğunu belirterek, “Yeni üniversite modeli, eğitim ve araştırma yaklaşımları, sanayi ve toplum arasında yeni bir iletişim yöntemine ihtiyaç var” dedi. Bu nedenle yeni yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu belirten Prof. Dr. Sabuncuoğlu, “Yeni bir üniversite modeline, yeni eğitim yaklaşımlarına yeni araştırma yaklaşımlarına sanayi ve toplum arasında yeni bir iletişim yöntemine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu. Bu yüzden yeni nesil ve üçüncü nesil üniversitelerden bahsetmekte olduklarını ifade eden Sabuncuoğlu, AGÜ’nün bu yeni nesil üniversitelerin öncüsü olduğunu vurguladı.

Dünyanın büyük değişimler yaşanmakta olduğuna dikkat çeken Sabuncuoğlu, “Bu da yeni küresel meseleleri tetikliyor. Bu meselelerden biri de genç işsizliği problemi. Beş yıl önce bunun gelecekte çok ciddi bir problem olabileceğini düşündük ve bu sempozyumu düzenlemeye karar verdik” dedi.

SALTO-Youth Euromed Kaynak Merkezi Başkanı ve Fransa Ulusal Ajansı Başkan Vekili Bernard Abrignani de geleceğin eğitimi ve gençlerin yetişmesi için bu sempozyum fikrinin doğduğunu söyledi. Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut Kamiloğlu da konuşmasında, 2008 yılındaki küresel ekonomik krizden 10 yıl sonra bile gençlerin işsizlik sorununun, Avrupa ülkelerinde bile hala en önemli sorunlardan birisi olduğunu söyledi. Kamiloğlu şunları söyledi: “İstatistiklere göre genç işsizlik oranı dünya nüfusunun geri kalanına oranla 3 kat daha fazla. Bu ürkütücü bir tabloyu değiştirmek için devlet kurumları, sivil toplum örgütleri, uluslararası kuruluşlar hep birlikle çalışmalı ve ortaklık yapmalıyız.”

AGÜ Gençlik Fabrikası Koordinatörü Zeynep Tuğçe Çiftçibaşı Güç moderatörlüğünde devam eden sempozyumda dünya genelindeki gençliğin istihdam sorunu ve çözüm önerileri ile ilgili sunumlar yaptı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap