5 °C

‘Gençlerimizde girişimcilik kültürünü geliştirmeliyiz’

TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Kağan Yeşil, “Politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün gençler arasında gelişmesine öncülük etmek istiyoruz” dedi.

‘Gençlerimizde girişimcilik kültürünü geliştirmeliyiz’

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde faaliyet gösteren TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu ile Bursa Genç Girişimciler Kurulu, çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor. Girişimciler, İstanbul’da faaliyet gösteren Kadın Girişimci İş Geliştirme Merkezi’ni (KİŞGEM) ziyaret ederken Yalovalı girişimcilerle de bir araya geldi.

TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Nurcan Özdemir ve TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Kağan Yeşil ile üyeler, stratejik ziyaretlerini sürdürüyor. Bursalı girişimciler, ilk olarak İstanbul’da 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren KİŞGEM’i inceledi. Bursalı heyet, kadın girişimcilerin iş sahibi olmasını sağlayan merkez hakkında bilgi aldı. KİŞGEM Müdürü Nesrin Çıklabakkal, merkezin kadın girişimciler için oluşturulmuş bir iş geliştirme modeli olduğunu söyledi.

KİŞGEM’de 18 işletme bulunuyor

Pendik KİŞGEM’in çalışmalarını anlatan Çıklabakkal, “Kadın girişimcilere, işletmelerinin kuruluş ve gelişim aşamasında destek vererek, onlara ekonomik fırsatlar sunmayı ve yeni istihdam alanları oluşturmayı hedefliyoruz. Merkezimize bir iş fikri olup kendi işini kurmak 

isteyen, işletmesini yeni kurmuş olan kadın girişimciler başvurabiliyor. Ayrıca sermayesinin asgari yüzde 51’inin kadın girişimcilere ait olduğu ve üç yaşını aşmamış olan kurulu işletmeler de merkezimizin avantajlarından faydalanabiliyor. Şu anda merkezimizde 18 işletme faaliyet gösteriyor. Hizmetlerimizden 7 yıldan bu yana 62 girişimci yararlandı” dedi. Bursalı girişimciler, ardından merkezde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yalovalı girişimcilere ziyaret 

Bursalı heyet, İstanbul temaslarının ardından TOBB Yalova Genç ve Kadın Girişimciler Kurulları’nı ziyaret etti. TOBB Yalova Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Sercan Şık, kurulun Yalova’da sürdürdüğü çalışmaları anlattı. Genç girişimcilerin iş dünyasına katılmasını istediklerini ifade eden Şık, “Girişimci sayısını artırma hedefiyle hareket ediyoruz. Üniversite öğrencilerine yönelik projelerimiz var. Girişimcilik kültürünü yaymayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

‘Girişimcilik kültürünü yaymalıyız’

TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Kağan Yeşil, Bursa’daki genç girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesini amaçladıklarını söyledi. Yeşil, “Politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün gençler arasında gelişmesine öncülük etmek istiyoruz. Bu kapsamda girişimcilere yönelik sosyal etkinlikler düzenlemeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘Kadınların cesaretini artırmalıyız’

TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Nurcan Özdemir, Bursa’da kadın girişimci sayısının her geçen gün arttığını belirtti. Kadınların devlet desteklerinden faydalanmasını istediklerini dile getiren Özdemir, “Üretim ve ihracat merkezi olan Bursa’da kadın girişimci sayısını arttırmalıyız. Kadınlarımızın girişimcilik konusunda cesaretini arttırmalıyız. Bunun için Yalova ve KİŞGEM gibi saha ziyaretlerine devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.