11 °C

Gevale Kalesi'nde tarihe yolculuk

Konya’nın siluetini oluşturan tarihi Gevale Kalesi’ni gün yüzüne çıkartmak amacıyla 2012 yılında başlatılan arkeolojik kazı çalışmaları yaklaşık bin 700 metre yükseklikte devam ediyor

Gevale Kalesi'nde tarihe yolculuk

Rabia Korkmaz

KONYA- Selçuklu Belediyesi, Kültür Bakanlığı, Konya Müzeler Genel Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin iş birliği ile tarihi Gevale Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarının bu yıl ki kısmında da çalışmalar zirvede devam ediyor. Konya'nın batısında yer alan ve Selçuklu’nun yanı sıra birçok tarihi dönemin önemli muhafız kalelerinden biri olan Gevale Kalesi, yapılan  çalışmalarla Konya turizmine kazandırılacak. 

Bu yıl haziran ayında başlayan ve akademik kazı ekibi tarafından titizlikle yürütülen çalışmalar, tepe zirvesinde kale sınırlarını içinde bulunduran alanda devam ediyor. Çalışmalar sırasında Roma döneminden başlayarak, Bizans, Selçuklu ve Karaman Beyliğine ait çok sayıda mimari kalıntı ve küçük objelerden oluşan buluntular gün yüzüne çıkartıldı.

Tarihe ışık tutacak birçok tarihi eserin çıkarıldığı kazı çalışmalarında en önemli buluntular arasında Bizans, Selçuklu ve Karamanoğlu dönemine ait sikkeler yer almakta. Selçuklu ve Karamanoğlu döneminin en güzel alçı plakaları yine bu kazıdan elde edilen önemli tarihi kalıntılardan. Ayrıca seladon olarak ifade edilen, sarayda kullanılan kapların parçalar halinde bulunması tarihi kaynaklarda ifade edilen, Selçuklu sultanlarının bu kalede ikamet ettiklerini belgeleyen önemli kanıtlar arasında yerini alıyor. Ortaçağın en önemli buluntuları arasında yer alan cam bileziklerin çok sayıda bulunması Kalenin önemli bir sığınma mekânı olduğunu gösteren unsurlardan. Haziran ayında başlayan kazı çalışmaları ekim ayının sonuna kadar devam edecek. 

Selçuklu Belediyesi’nden bir turizm hamlesi daha

2012 yılında yüzey araştırması ile başlayan Gevale Kalesi arkeolojik kazı çalışmaları, 2013 ve 2014 yıllarında tapınak bölgesi, çeşitli kaya oyma mekanlar ve sarnıçların ortaya çıkarılması ile devam etti.  Büyük ve Küçük Gevale olmak üzere ikiz tepelerden oluşan Gevale’de kazı çalışmaları 1670 metre yüksekliğindeki Küçük Gevale’ de gerçekleştiriliyor. Kazı ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapılacak çevre düzenlemesi ile Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğlu ve Osmanlı döneminde de kısmen kullanılmış olan ve kültür ve tarih açısından son derece önemli bir alan, Konya turizmine kazandırılmış olacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap