7 °C

Göztepe metro istasyonu hizmete açıldı

İşletme sıklığının planlama çalışmaları süresince metroya ücretsiz giriş yapılabilecek

Göztepe metro istasyonu hizmete açıldı

İZMİR - İzmir metrosunda Göztepe istasyonunun da hizmete açıldığı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Ege Üniversitesi, Evka-3, İzmirspor ve Hatay'dan sonra sonra yerin 26 metre altındaki Göztepe istasyonu da devreye girdi.  

Üçyol-Üçkuyular hattının 3. istasyonu olan 3 katlı Göztepe istasyonuna binişler ücretsiz yapıldı.  

"Planlama çalışmaları süresince ücretsiz"

Göztepe seferlerine katılan İzmir Metro AŞ Genel Müdürü Sönmez Alev, hattın ve istasyonun testlerinin yapıldığını, 15 gündür tren seferlerini sürdürdüklerini, yolcu alımına da başladıklarını ifade etti.  

İşletme sıklığının planlama çalışmaları süresince metroya ücretsiz giriş yapılabileceğini belirten Alev, şu ifadeleri kullandı:

"Göztepe istasyonunun devreye girmesiyle yolcu sayısında büyük artış olacağını düşünüyoruz. Zaten hep beklediğimiz gibi oldu. Biz de buna göre çalışmalarımıza çok öncesinden başladık. Şu anda İzmir Metrosu, yaklaşık 250 binlere varan günlük yolcu sayısını taşıyor. Göztepe'nin işletmeye başlamasıyla bu yolcuya ciddi anlamda ek olacağını düşünüyoruz. Çünkü Göztepe civarında oturan yolcularımız daha önce Hatay'a yürüyebilen yolcularımız değil. Bu istasyonun kendi yolcusu olacak. Fahrettin Altay'ın açılmasıyla birlikte zaten sefer sayımızı artırmayı planlıyoruz ve yolcu sayımızın 250 binden 320-325 binlere yükseleceğini düşünüyoruz. 85 yeni araç ihalemiz yapılıyor. 10 araçlık ihalemiz yapıldı, kısa sürede bu 7-8 ay içerisinde bu araçlar gelecek. Filomuz iki mislinden büyük olacak."  

İZBAN ve İzmir Metrosu'nun mükemmel bir aktarma sistemi olduğunu ve günlük 500 bin yolcu taşıdığını belirten Alev, "İzmir'de 4 milyon kişi yaşıyor. Bu 4 milyon kişinin kamu eliyle yapılan günlük yolculuk sayısı 1 milyon 750 bin. Bunun 500 binini raylı istem ile yapıyoruz. Yaklaşık yüzde 30'u. Böyle bir rakam başka bir şehirde yok" dedi.

Bornova ile Fahrettin Altay birleşecek

Üçyol-Üçkuyular hattında Hatay, İzmirspor ve Göztepe istasyonlarını devreye alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Nisan 2014'te Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarının deneme seferlerine başlayacak ve Bornova Evka-3'ten Fahrettin Altay'a kesintisiz ulaşım sağlanacak.  

Göztepe istasyonunda seferlerin başlamasıyla birlikte İzmir Metro AŞ, 15 istasyonda toplu ulaşım hizmeti vermeye başladı. Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarının devreye girmesiyle sayı 17'ye, güzergah uzunluğu ise 20 kilometreye ulaşacak.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.