6 °C

Güneydoğu'nun ihracatı azaldı

Bölgenin yılın ilk 7 aylık ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 5 milyar 124 milyon dolar olarak gerçekleşti

Güneydoğu'nun ihracatı azaldı

GAZİANTEP  - Güneydoğu'dan bu yılın ilk 7 ayında gerçekleştirilen ihracat, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 3 azaldı. 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, bölgeden bu yılın ocak-temmuz döneminde 5 milyar 124 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirtti.  

Yılın ilk 7 ayında gerçekleştirilen ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azaldığını vurgulayan Çıkmaz, şunları kaydetti: 

"Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 60 payla ilk sırada yer aldı. Bunu Avrupa Birliği ve Afrika ülkeleri izledi. En fazla ihracat ise Irak, Suudi Arabistan, Suriye, İtalya, ABD, İran, Libya, Almanya, İngiltere ve Belçika'ya gerçekleştirildi. Ayrıca bu dönemde en çok halı, kumaş, iplik, pastacılık ürünleri, plastik ve mamulleri, bitkisel yağ, demir çelik mamulleri, değirmencilik ürünleri, dış giyim satışı yapıldı." 

Çıkmaz, Gaziantep'ten ise yılın ilk 7 ayında 3 milyar 753 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini aktardı.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.