12 °C

Kayseri Bilim Merkezi, beş ayda 100 bin kişiye ulaştı

Kayseri’de özellikle çocukların gündemine bilimi sokan Kayseri Bilim Merkezi, Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde 50 bin metrekaresi açık, 10 bin metrekaresi kapalı alanda kuruldu.

Kayseri Bilim Merkezi, beş ayda 100 bin kişiye ulaştı


Dilek FİDAN

KAYSERİ - Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK tarafından 52 milyon liralık yatırımla kurulan Bilim Merkezi, sadece Kayseri’nin değil Anadolu’nun da cazibe merkezi haline geldi. Bilim Merkezi’ni beş ayda toplam 100 bin kişi ziyaret etti.

Kayseri’de özellikle çocukların gündemine bilimi sokan Kayseri Bilim Merkezi, Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde 50 bin metrekaresi açık, 10 bin metrekaresi kapalı alanda kuruldu. Şehrin cazibesini artıran en önemli yatırımlardan biri haline gelen Kayseri Bilim Merkezi’nde günlük hayatımızdaki pek çok konuya bilimsel açıklama getiren 105 deney düzeneği, özel tasarım galeriler ve çocukların bilimsel çalışmalara katılabilecekleri atölyeler bulunuyor. Bilim Merkezi’nin en dikkat çekici yerlerinden birisi de planetaryum. 14 metre çaplı kubbesi ve 109 koltuk kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük planetaryumunda eğitim ve eğlence amaçlı filmler gösteriliyor. Temel astronomiden ileri astronomiye kadar pek çok konuda eğitim veriliyor. Planetaryumda buzdan dünyalar, kozmik macera, mars istilacıları gibi filmler gösterilirken, güneş sistemi , gökyüzü ve takım yıldızları eğitimleri veriliyor.Belirli aralıklarla atölyelerin açıldığı, farklı yaş gruplarına hitap eden etkinliklerin yapıldığı Kayseri Bilim Merkezi, yaz döneminde de çocuklar için bilim kampları düzenlemeyi planlıyor.(

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.