9 °C

Kocasinan Belediyesi'den yeni proje

Kocasinan Belediyesi, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimini yaygınlaştırmak için kolları sıvadı.

Kocasinan Belediyesi'den yeni proje

Dilek FİDAN

KAYSERİ - Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, bölgedeki çiftçilerin tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimini yaygınlaştırmak üzere Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü ile yeni bir projeye imza attı. Kocasinanlı çiftçilere tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği imkanı sunduklarını dile getiren Başkan Çolakbayrakdar ,bu projeyle çiftçilerin sağlıklı ve lezzetli bitkiler üretirken yüksek gelir sağlayacaklarını aktardı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan ise, endüstriyel değeri yüksek olan tıbbi aromatik bitkilerin üretimini artırarak, Kayseri ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanmasını hedeflediklerini belirtti.

Merkez ilçelerde çiftçilikle geçinen en büyük ilçenin Kocasinan bölgesi olduğunu vurgulayan Çolakbayrakdar , “Kayseri’de yetişebilecek, aynı zamanda ekonomik değeri daha fazla olan farklı endüstrilerin ilimizde yer alabileceği bir alana doğru ilerliyoruz. Yapılan çalışmalarla birlikte Kocasinan sınırları içerisinde çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımız farklı yerlerde ekim ve dikim yaparak, hem Kayseri hem de ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak. Kocasinan Belediyesi olarak alternatif tarım ürünlerinin, Kayseri’mizde yetiştirilebilir olduğunu göstermek istedik. Bunu yaparken de çiftçilerimizin bu ürünleri üretebilmesine destek oluyoruz. Yaptığımız yatırımlar ile değişik endüstri alanlarında şehrimizde yer alabilecek ” ifadelerini kullandı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan ise Kayseri’de hububat ağırlıklı tarımın yaygın olduğuna dikkat çekerek, “İlimizde son zamanlarda farklı bitkilerin yetiştirilmesi noktasında araştırmalar yaptık. 2015 yılında başladığımız tıbbi ve aromatik bitkiler çalışmasında denemeler yaparak, 11 bitkinin bu topraklarda başarılı sonuç elde ettiğini gördük. Sonuç olarak 11 bitkiyi bu şehre kazandırdık. Alternatif tıbbın gelişmesiyle birlikte bu aromatik bitkilerin daha çok pazar payı olacağını gördük. Önümüzdeki yıldan itibaren Kocasinan başta olmak üzere tüm Kayseri’de şifalı bitkilerin ekiliş alanları ve hasat rakamları artacak. Böylelikle çiftçimiz birim anlamında daha fazla ürün elde edecek. İmzalanan bu protokol ile ilçe tarımının gelişmesine katkı sağlayacak. Çiftçilerin endüstriyel değeri yüksek olan tıbbi aromatik bitkileri artırarak, Kayseri ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanmasını hedefliyoruz ”dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.