8 °C

Kömür kazanlarını modernize etti verimde yüzde 10'luk artış sağladı

Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi, teknokent firmalarından olan Tabi Enerji ile yaptığı işbirliği ile fabrikadaki kömür kazanlarını modernize ederek yüzde 10 verim artışı sağladı.

Kömür kazanlarını modernize etti verimde yüzde 10'luk artış sağladı

Hilal SÖNMEZ

Üniversite ve çeşitli kurumlarla sürekli olarak işbirliği çalışmaları gerçekleştiren Kayseri Şeker, bu kez de teknokent firmalarından olan Tabi Enerji ile enerji verimliliğini artırmaya yönelik işbirliğinde bulundu. Yapılan işbirliği ile kömür kazanları modernize edilerek yüzde 10 verim artışı sağlandı. Şeker sektörüne ve orta ölçekli kömür yakıtlı enerji santrallerine örnek olacak iki projeyi tamamladıklarını aktaran Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “İşletme teknik personellerimiz, Ar-Ge Merkezi çalışanlarımız ve Tabi Enerji işbirliğinde yapılan çalışmalarımız ile Kayseri Şeker Fabrikası'ndaki 1955 yapımlı kömürlü kazanları modernize ederek yüzde 10 verim artırmayı başardık. Bu çalışma ile şeker sektöründe bulunan eski tip kömürlü kazan tasarımlarının iyileştirilerek fabrikaların çevre mevzuatındaki yükümlülüklerini rahatlıkla yerine getirebilmesi yanında enerji üretiminde kapasite ve verim artışı sağlanabileceğini de gösterdik. Kömürlü kazanların yanı sıra bünyemizde bulunan doğalgazlı kazanlarda da yanma optimizasyonu yaptık. Proje uygulaması sonrasında yapılan ölçümlerde kömürlü kazan termik verimlerinde yüzde 10 doğalgaz, kazan verimlerinde ise yüzde 2.5 oranında artış sağladık. Bu iki çalışma ile enerji maliyetlerinde yıllık bazda milyonlarca lira tasarruf sağlamış olacağız” dedi.

Enerji tasarruflu projeler üzerinde çalışıyor

Hem dünyanın sürdürülebilirliği hem de fabrikada enerji tasarrufu için önemli projeler üzerinde çalıştıklarını bildiren Akay, “Kayseri Şeker İşletme Birimi, teknik personeller, ArGe Merkezi ve Tabi Enerji tarafından yapılan ön fizibilite çalışmalarında kömürlü kazanda CFD (Computational Fluid Dynamics) destekli tasarımsal modifikasyonlar yapılarak emisyonlarının çok düşük seviyelere düşürülebileceği öngörüldü. Bu kapsamda, Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi ile bir teknokent firması olan Tabi Enerji tarafından 2018 yılında başlayan çalışmalar ve 2019 yılı kampanya döneminde uzun bir süre test edilen çalışmalar birer birer meyve vermeye başladı” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap