10 °C

Konya'ya, 80 milyon fidan dikilecek

Kentin köy, belde ve ilçelerinde oluşturulacak koruluklara 80 milyon fidan dikilecek

Konya'ya, 80 milyon fidan dikilecek

KONYA - Konya Büyükşehir Belediyesi ile Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, kentin 584 köy, 168 belde ve 31 ilçesinde oluşturulacak koruluklara 80 milyon fidan dikilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Akyokuş Tesislerinde düzenlenen imza töreninde, kent merkezinde son 10 yılda 13 milyon 600 bin fidanı toprakla buluşturduklarını söyledi.

Yapılan protokol ile Konya'nın farklı bölgelerinde 80 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını ifade eden Akyürek, Türkiye nüfusu kadar ağacı kente kazandırmak için adım attıklarını, bunun gerçekleşebilecek bir hedef olduğunu dile getirdi.

Akyürek, Konya sınırlarında orman varlığını artırarak, Türkiye'deki orman varlığına katkı sağlamış olacaklarını vurgulayarak, "Konya'nın 584 köyü, 168 beldesi, 31 ilçesinde köy ve şehir korulukları oluşturacağız. Ağaç, çok büyük bir zenginliktir. Doğal ormanı oluşturamayan şehirler, gerçek şehir hüviyetini kazanamaz" dedi.  

Orman Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şeker de Türkiye'nin, orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu, 2023 hedeflerinin; Türkiye'deki orman varlığını yüzde 27'den yüzde 30'a çıkarmak olduğunu belirtti.

Şeker, ülke gündemi açısından son derece önemli olan projeyi gündeme getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek'e teşekkür etti.  

Konuşmaların ardından fidan dikimi ile ilgili protokol, Akyürek ve Şeker arasında imzalandı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.