7 °C

Kültepe'de 'Eski Tunç Çağı'na odaklanıldı

Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Kulakoğlu, "Bu yılki çalışmalarda kazı bölgesindeki tepe kısmında Eski Tunç Çağı olarak adlandırdığımız döneme ilişkin tabakaların araştırılmasını ön planda tutuyoruz" dedi.

Kültepe'de 'Eski Tunç Çağı'na odaklanıldı

Kayseri'deki Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nde yürütülen kazı çalışmalarında "Eski Tunç Çağı" olarak adlandırılan döneme ilişkin tabakaların araştırılması ön planda tutuluyor.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temmuz ayında başladıkları 2016 kazılarının eylülde sona ereceğini belirtti.

"Bu yılki çalışmalarda kazı bölgesindeki tepe kısmında Eski Tunç Çağı olarak adlandırdığımız döneme ilişkin tabakaların araştırılmasını ön planda tutuyoruz." diyen Kulakoğlu, bu doğrultuda 4 açmada çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Kulakoğlu, 5 bin yıl öncesine tarihlenen buluntuları çalıştıklarını belirterek, "Bu çalışmalarımız aslında biraz geri planda kaldı. Yabancı üniversitelerden gelecek bazı bilim adamlarının katılamaması sebebiyle daha dar ve kısa alanda çalışmak zorunda kaldık ama buna rağmen Japonya ve Kore'den gelen arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarınızı sürdürüyoruz." dedi.

"40 gün taban eti bir gün av eti"

Bu yılki çalışmalarının Asurlu tüccarların Kültepe'ye gelişinden önceki evrelerin araştırılmasına dayandığına dikkati çeken Kulakoğlu, "Bu araştırmalarda özellikle Anadolu tarihini daha geriye götürmek adına belirli noktalarda belirli buluntular üzerinde yoğunlaştık. Özellikle de buradaki anıtsal binamızda çalışmalara devam ediyoruz." diye konuştu.

Kulakoğlu, bir kısmı ortaya çıkarılan anıtsal binayı önemli bir buluntu olarak değerlendirdiklerini dile getirerek, "Ancak bu yıl daha kısıtlı imkanlarla çalışıyoruz. Sanırım kazının sonlarında sonuçları alabileceğiz. Zaten bizim kazı dünyasında bir laf vardır, 40 gün taban eti bir gün av eti. 40 günden sonra ancak bilgiler elde edilebiliyor. Onun için biraz daha beklememiz gerekecek." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap