7 °C

Kuraklık ve don buğday üretimini olumsuz etkiledi

Çukurova bölgesinde başlayan buğday hasadında yüzde 20 civarında rekolte kaybı tespit edildiği bildirildi

Kuraklık ve don buğday üretimini olumsuz etkiledi

OSMANİYE - Türkiye'nin önde gelen tarım merkezlerinden Çukurova'da, kuraklık ve başaklanma dönemindeki don nedeniyle buğday üretiminin olumsuz etkilendiği bildirildi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı açıklamada, yörede buğday hasadının başladığını, ilk belirlemelere göre dönüm başına 400-450 kilogram rekolte tespit ettiklerini belirtti. 

Kış mevsiminde yaşanan kuraklığın ve başaklanma dönemindeki aşırı soğukların ürün kaybına yol açtığını ifade eden Sağlam, şunları kaydetti: 

"Kuraklık ve aşırı soğukları göz önüne alıp değerlendirdiğimizde geçen yıllara oranla bu yıl için yüzde 20 ürün kaybı olacağını öngörmüştük. Ancak ilk sonuçları değerlendirdiğimizde bu öngörümüzden daha iyi rekolte alıyoruz. Çukurova'nın yüksek ve soğuk kesimleri ile çorak arazilerde ürün kaybımız beklenen oranda olabilir ancak ova ve zemin arazilerinde verim kaybının beklentilerimizin altında olması bizi sevindirdi." 

Buğdayın ülke için stratejik önem taşıdığına dikkati çeken Sağlam, Bakanlar Kurulu tarafından doğal afetlerden zarar gören çiftçilerin borçlarının 1 yıl ertelenmesine yönelik karar çıktığını hatırlattı. 

Sağlam, "İl ve ilçelerde hasar tespit komisyonlarımız çalışıyor, onların raporlarına göre, kuraklık ve aşırı soğuklardan zarar gören çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının bir yıl süreyle ertelenmesi söz konusu olabilecek" diye konuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.