31 °C

Öğretmenler Kayseri Bilim Merkezi'ni gezdi

41 farklı ilden gelen 50 öğretmen Kayseri Bilim Merkezi’nde buluştu.

Öğretmenler Kayseri Bilim Merkezi'ni gezdi

İkbal FİDAN

KAYSERİ - Kayseri Bilim Merkezi, 41 farklı ilden gelen Bilim Sanat Merkezi öğretmenlerine ev sahipliği yaptı. Öğretmenlere Kayseri Bilim Merkezi astronomları tarafından astronomi ve uzay bilimleri eğitimi verildi. Bilim merkezini gezen öğretmenler hayatımızdaki bilimsel gelişmeleri uygulamalı olarak görme şansı buldular.

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Kayseri Çetin Şen Bilim Sanat Merkezi tarafından uygulanan, “Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları” projesi kapsamında 41 ildeki Bilim ve sanat Merkezi’nden 50 öğretmene Kayseri Bilim Merkezi’nde bir günlük eğitim verildi.

BİLSEM’in fizik ve fen bilgisi öğretmenlerine Kayseri Bilim Merkezi astronomları tarafından planetaryum tanıtımı ve astronomi eğitimi ile takım yıldızlar ve güneş sistemleri eğitimi verildi. Öğretmenler Bilim Merkezi’ndeki farklı sergi ürünlerini de gezerek bilimin eğitim alanında kullanılmasıyla ilgili uygulamaları gördüler.

BİLSEM öğretmenleriyle Kayseri Bilim Merkezi’ni gezen Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Küçük, projenin amacının bilim sanat okullarında öğrenim gören üstün yetenekli öğrencilere uygulamaların nasıl anlatılacağı olduğunu belirtti.

Bilim Sanat Merkezlerinde eğitim gören özel yetenekli öğrencilerin astronomi ve uzay merakını gidermek için projeyi geliştirdiklerini söyleyen Çetin Şen Bilim Sanat Merkezi Müdürü Sezer İnan, “ Bu doğrultuda öğretmenlerin eğitimine yönelik bir çalışma yapıyoruz” dedi.

Eğitim için Türkiye’nin farklı illerinden gelen öğretmenler ise Kayseri Bilim Merkezi’nin çok etkileyici olduğunu dile getirdiler.

Kayseri Bilim Merkezi Müdürü Suat Şahin de Kayseri Bilim Merkezi’nin sadece Kayseri’nin değil Orta Anadolu’nun kapsamlı bir Bilim Merkezi olarak çalışmalarına devam ettiğini vurguladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap