7 °C

Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı Gaziantep'te açıldı

Önemli pazar payına sahip altının aynı zamanda ciddi bir ihracat ürünü olduğunu vurgulayan Vali Ata, fuarın uluslararası düzeyde gerçekleşmesini umuyor

Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı Gaziantep'te açıldı

GAZİANTEP - Gaziantep Kuyumcular Odası ve Start Fuarcılık tarafından düzenlenen "Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı", Ortadoğu Fuar Merkezi'nde açıldı.  

Fuarın açılışı öncesi, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. 

Vali Erdal Ata, açılışta yaptığı konuşmada, fuarların, düzenlendiği kentin tanıtımına ve ekonomisine önemli katkı sağladığını belirtti. 

Gelişmiş ülkelerin bu tür fuarlara önem verdiklerini ve sektörlerin de fuarlarla paralel geliştiğini ifade eden Ata, "Türkiye'de altın ve mücevherin ekonomide çok önemli yeri var. Altın asırlar boyunca bir tasarım aracı olarak kullanıldı. Bugün de geçmişteki kadar olmasa bile kadınlar, takı ve ziynet eşyası olarak kullanıyor" dedi. 

Önemli pazar payına sahip altının aynı zamanda ciddi bir ihracat ürünü olduğunu vurgulayan Ata, fuarın uluslararası düzeyde gerçekleşmesi temennisinde bulundu. 

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık da altının dünyadaki en eski materyallerden olduğunu kaydetti. 

Altının günümüzde moda ve tasarımda ön plana çıktığını dile getiren Bartık, "Bu konuda Türkiye iyi bir yol aldı. Şu anda ilk 5 içerisindeyiz ama ilk iki, üç arasında olabiliriz. Çünkü bizim geçmişten gelen Osmanlı geleneğimiz var. Osmanlı figürlerini altına doğru yansıtır ve iyi anlatırsak, iyi bir ürün çıkarmış ve katma değerini artırmış oluruz" diye konuştu.  

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler ise fuarların ulusal sinerjiyi artırdığına dikkati çekti. 

Sektöre değer kazandıracak organizasyonları her zaman desteklediklerini aktaran İşler, "Fuar, bölgesel olmanın ötesinde altın ve mücevherin yüksek pazarları olan Ortadoğu'ya yakınlığıyla büyük potansiyel taşıyor" ifadelerini kullandı. 

Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Sedat Özdinç de fuarı Ortadoğu'ya açmayı amaçladıklarına işaret etti. 

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu'nun konuşmasının ardından fuarın açılışı yapılarak stantlar gezildi. 

Irak'tan alım heyetlerinin de katıldığı fuarda 100'ün üzerindeki firma ürünlerini sergiliyor. Pazar gününe kadar gezilecek fuara farklı illerden otobüslerle ziyaretçi getirilecek. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.