12 °C

Osmangazi Meydanı Projesi Bursa kamuoyuna tanıtıldı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın yıllardır ihtiyaç duyduğu ve merakla beklediği Osmangazi Meydanı projesini kamuoyuna tanıttı. 37 dönüm alanda yer alacak meydan için 2011 yılından bu yana 143.2 milyon lira kamulaştırma yapıldı.

Osmangazi Meydanı Projesi Bursa kamuoyuna tanıtıldı

Esra Özarfat
Bursa - Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, proje alanında 84 binanın yıkıldığını, 22 bin 518 metrekare alanın da 143 milyon 217 bin TL ile kamulaştırıldığını söyledi.

Dündar, “Proje için adım attığımız ilk günden itibaren üstesinden kolaylıkla gelinemeyecek sorunlarla karşılaştık. Kamulaştırmaları yürütürken eş zamanlı olarak da meydan planımızı yapmaya başladık. ‘Nasıl bir meydan olmalı?’, ‘Bursalılar nasıl bir meydan istiyor?’ soruları çalışma stratejimizin temelini oluşturdu. Osmangazi Meydanı’nın büyük bir bölümü sadece vatandaşlarımızın kullanabileceği gerçek bir meydan olacak. Alt ve üst mahallelerimizin kopukluğunu ortadan kaldıracak, Santral Garaj Bölgesi, Merinos Parkı ile bağlanacak. Meydanda yer alacak 500 kişilik nikah ve kokteyl salonu ile otopark sorunu olmayan alternatif bir mekan olacak. Meydan; konser, gösteri ve farklı etkinliklere imkan sağlayan açık bir sosyal tesis olacak. Ayrıca peyzaj düzenlemesiyle çevresi ile bütünleşen, kent merkezini süsleyen güzel bir görüntü ortaya çıkacak” diye konuştu.

Bölge ulaşımı da rahatlatacak

Osmangazi Meydanı’nın bölgedeki ulaşım ve otopark sıkıntısını ortadan kaldıracağını da ifade eden Dündar, proje ile; Ulubatlı Hasan Bulvarı’ndaki doğu- batı trafik aksının yer altına alınacağını, demiryolu altı ile şehrin üst kısmının birleştirilerek bütünlük sağlanacağını aktardı. Başkan Dündar, konuşmasının ardından projenin mimarı Han Tümer Tekin’e söz verdi. Proje hakkında katılımcılara detaylı bilgiler veren Han Tümer Tekin, Bursa’nın dünya çapında bir meydana sahip olacağını söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap