8 °C

"1881-Atatürk" bugün geliyor

İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği anket ile ismi “1881-Atatürk” olarak belirlenen üçüncü yolcu gemisi de bugün kente geliyor

"1881-Atatürk" bugün geliyor

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla sipariş verdiği 15 yeni yolcu gemisinden ilk ikisi olan “Çakabey” ve “Dokuz Eylül” İzmir Körfezi’ndeki seferlerini sürdürürken, İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği anket ile ismi “1881-Atatürk” olarak belirlenen üçüncü yolcu gemisi de bugün kente geliyor. 1881-Atatürk, körfezdeki testlerini tamamladıktan sonra sefere başlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada yeni gemilerin katamaran gövde tipinde ve karbon kompozit olduğu dile getirildi.

13 geminin işletme hızı saatte 18 deniz mili, 2 geminin işletme hızı saatte 30 deniz mili olmak üzere 15 adet gemi inşa ediliyor. Halen körfezde sefer yapan mevcut gemilerin hızı ise saatte 9-10 deniz mili civarında seyrediyor. Gemiler tam elektronik kontrol sistemiyle yönetiliyor ve manevra yeteneği çok güçlü. Bu sayede iskelelere yanaşma ve ayrılmaları çok kısa sürede gerçekleşebiliyor.

420 kişi kapasiteli gemilerde TV yayınları ve kablosuz internet, vatandaşların yolculuk esnasındaki ihtiyaçlarının giderilmesi için büfe ve soğuk–sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri, minik yolcular için bebek bakım masası, görme engelliler için gerekli yerlerde kabartmalı (Braille Alfabesinde yazılmış) uyarı ve yönlendirme işaretleri ile fiziksel engellilerin araçlarına uygun yerler bulunuyor. Bisiklet kullanıcılarının da yeni gemileri rahatlıkla kullanabilmeleri için bisiklet parkları var. Gemiye binecek yolcuların evcil hayvanlarını taşıyabilmeleri için birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri oluşturuldu.

Yolcuların bavul ve çantalarını koyabilecekleri bavul rafı ve alanları da yeni gemide mevcut.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.