12 °C

"Sosyal Kart" ücretsiz karta dönüştürülüyor

Sosyal Kart sahibi olan 65 yaşındaki vatandaşlar, ellerindeki kartlarını en yakın biletmatik ya da otomatik satış makinelerine okutarak kolayca ücretsiz karta dönüştürebilecek

"Sosyal Kart" ücretsiz karta dönüştürülüyor

İSTANBUL - İstanbul'da yaşayan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, daha önce İETT'den aldıkları 60 yaş üstü indirimli sosyal kartlarını, biletmatik ve otomatik satış makinelerine okutarak ücretsize dönüştürebilecek.

İETT'den yapılan açıklamaya göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca hazırlanan Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği'nin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, İETT tarafından verilen ve sayıları 400 bini bulan 60 yaş üstü indirimli Sosyal Kart sahibi vatandaşlardan gün, ay ve yıl olarak 65 yaşını dolduranların kartları otomatik olarak ücretsize çevrilecek.  

Sosyal Kart sahibi olan 65 yaşındaki vatandaşlar, ellerindeki kartlarını en yakın biletmatik ya da otomatik satış makinelerine okutarak kolayca ücretsiz karta dönüştürebilecek. Kartlarını dönüştüren vatandaşlar, 2025 yılına kadar aynı kartı kullanabilecek. İstanbul genelinde 232 Biletmatik cihazı ve 145 Otomatik Satış Makinesi bulunuyor.  

Sosyal Kart'ı olmayan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar ise ücretsiz seyahat kartlarını alıncaya kadar nüfus cüzdanlarını göstererek de ücretsiz seyahat edebilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yayımlanan yönetmelik uyarınca İstanbul'da toplu ulaşım hizmeti veren İETT otobüsleri, TCDD, İstanbul Ulaşım, İstanbul Otobüs AŞ, Özel Halk Otobüsleri hatları ile Şehir Hatları, Dentur, Turyol ve Mavi Tur hatları 65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz ulaşım hizmeti veriyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.