11 °C

Samaras: 2015 sonunda erken seçime gidebiliriz

Yunanistan Başbakanı Samaras, partisinin adayı cumhurbaşkanı adayı seçilirse 2015 sonunda erken seçime gidilebileceğini söyledi.

Samaras: 2015 sonunda erken seçime gidebiliriz

Yunanistan'da Antonois Samaras, bu hafta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda kendi adayı kazanırsa  hükümete Avrupa yanlısı bağımsızları almayı ve 2015 sonunda erken genel seçime gitmeyi vaat etti.

Samaras dün yaptığı televizyon konuşmasında Yunanistan'ın kurtarma yardımı programından 2015'te çıkabilmesi için kreditörleri olan Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu ile süren müzakereleri tamamlamakla yükümlü olduğunu söyledi. Samaras, desteklediği Stavros Dimas'ın Çarşamba günü parlamentoda cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, lideri olduğu muhafazakâr-merkez sol koalisyon hükümetini yeni üyelerle genişletebileceğini söyledi.

Dimas geçen hafta yapılan ilk turda beklentilerin altında oyalabilmişti. Meclis üçüncü tur seçimin yapılacağı 29 Aralık'ta da cumhurbaşkanını seçemezse ülke Şubat ayı başında erken seçime gidecek, bu da kurtarma müzakerelerini tehlikeye sokacak.

"Ulusal çıkarlara kulak verin"
              
Finans piyasalarının Yunanistan'ı yakından izlediklerini hatırlatan Samaras milletvekillerinden "ulusal çıkarların ve mantığın sesine kulak vermelerini" istedi. Samaras, "Böylece ekonomik ve siyasi bakımdan güvence altında olursak  2015 sonunda genel seçimler için uygun bir takvim yakalayabiliriz."dedi.

Genel seçimin normal tarihi 2016

Samaras Şubat'ta erken seçime gitmek zorunda kalmamak için  mecliste 20 oy daha kazanmak zorunda. Bu nedenle bağımsız ve küçük partilerin milletvekillerini yanına çekmeye çalışıyor. Kurtarma programının koşullarını yeniden görüşmek isteyen yardım programı karşıtı solcu Syriza partisi ise erken  bir seçimin galibi olarak görülüyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.