21 °C

Seka Kağıt Fabrikası müzeye dönüştürülecek

Kocaeli'de 1936 yılında açılan, 80 yıllık faaliyetin ardından kapatılan Seka Kağıt Fabrikası, müze olarak hizmet verecek

Seka Kağıt Fabrikası müzeye dönüştürülecek

KOCAELİ - İzmit'te 1936 yılında açılan ve yaklaşık 80 yıl hizmet verdikten sonra kapanan Seka kağıt fabrikası, müze olarak hizmet vermeye devam edecek.  

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, restore edilerek müzeye dönüştürülen Türkiye'nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Seka Kağıt Fabrikası'na ait makinelerin, temizlendikten sonra Seka Kağıt Müzesi'nde sergileneceğini bildirildi. 

İlk kağıt üretimi yapılan makineler sergilenecek

Açıklamada, ilk kağıt üretimi yapılan makinelerden matbaa makinelerine, güç santralinden, hamur hazırlama ekipmanlarına kadar birçok makinenin Seka Kağıt Müzesi'nde yer alacağı kaydedildi. 

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen makine temizliği çalışmalarının yaklaşık altı aydır devam ettiği ifade edilen açıklamada, makinelerin kuru buz, sulu kumlama ve kumlama yöntemi ile temizlendiği, pas ve kirden temizlenen makine ve ekipmanların korunması için naylon ve streçlerle sarılıp, sergilenmeye hazır hale getirileceği belirtildi. 

Müzede, Seka'dan kalan birçok makinenin orijinal haliyle bulundukları yerlerde sergileneceği belirtildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap