15 °C

SEVESO Direktifi Bilgilendirme toplantısına büyük ilgi

KSO'da T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve KSO Kimya Komite Üyeleri işbirliği ile “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik (SEVESO Direktifi) Kapsamında Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi.

SEVESO Direktifi Bilgilendirme toplantısına büyük ilgi

Sabiha Toprak

Kocaeli - Kocaeli Sanayi Odası (KSO) meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıya,KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İş Teftiş kurulu başkan yardımcısı iş baş müfettişi Semih Özçakır KSO Kimya Komiteleri Başkanı Hasan Şerefhan, SEVESO Mevzuat Komisyonu Başkanı ve SEVESO Denetim Koordinatörü İş Başmüfettişi Hüseyin Özcan, Güvenlik Raporu İnceleme Komisyonu Üyesi İş Müfettişi Dr. Abdurrahman Akman ve sanayi kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

İdari Yatırımlar Uygulanmalı

Toplantı da açılış konuşmasını yapan KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli'de faaliyet gösteren önemli sektörlerin Türkiye içerisindeki payı incelendiğinde ülke Kimya Sanayinin %27'si İlimizden karşılanmaktadır. Bu sebeple ilimiz için çevre ve iş sağlığı ve güvenliği konuları diğer illere göre çok daha öncelikli bir meseledir. Oda olarak biz de çevre ve İSG konularında sanayi kuruluşlarının bilinçlendirilmesi ve farkın dalıklarının arttırılmasına çok önem veriyoruz. Bugün gündemimizi oluşturan yönetmelik ile özellikle kimya sektöründe faaliyet gösteren, kimyasal depolayan veya bulunduran tesislerde önemli yükümlülükler getirilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın beyan sistemindeki verilere göre SEVESO kapsamına giren en fazla kuruluşun bulunduğu il Kocaeli'dir. Bu sebeple özellikle bu konu ilimizi çok yakından ilgilendirmektedir.” dedi.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Bu yönetmelik kapsamında önlemlerin alınabilmesi için tesislerde çok büyük yatırımların yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda ilgili mercilerden talebimiz; yapılacak yatırımlar konusunda teşvik ya da destek mekanizmasının oluşturulmasıdır. Ayrıca; iş yerinde yapılacak denetim sonrasında tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için firmalara süre tanınmasını ve süre sonrasında yapılan denetimde halen eksiklerin sürdüğünün görülmesi durumunda söz konusu idari yaptırımın uygulanmasını talep ediyoruz.” dedi.

KSO Kimya Komiteleri Başkanı Hasan Şerefhan “Kocaeli'deki Kimya Sektörü ve KSO'nun SEVESO Kapsamındaki Çalışmaları” konusunda sunum yaptı. Şerefhan; sunumunda bu kapsamda yapılacak yatırımlar konusunda teşvik ya da destek mekanizmasının oluşturulması, yerli sertifikalı ekipmanların üretilmesi, akredite laboratuarların oluşturulması,yerli modelleme yazılımları üzerinde çalışılması ve denetimlerde tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için gerekli zamanın firmalara tanıdıklarını belirterek sunumunu yaptı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap