20 °C

Şimşek, büyümeden umutlu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, seçim sonrası büyümenin hızlanacağını ve yüzde 4 hedefinin yakalanabileceğini söyledi.

Şimşek, büyümeden umutlu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Makro Ekonomik Gelişmeler ve 2015 Yılı Ocak-Mart dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri” Konulu BasınToplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Şimşek "Yılın ikinci yarısında hem istihdamda iyileşme olacak, büyüme çok daha hızlanacak. Bu yıla yavaş başladık, finansal piyasalardaki dalgalanma ve kış şartları yatırımların ertelenmesine sebep oldu" dedi.

Şimşek seçim sonrası büyümenin hızlanacağını ve yüzde 4 büyümenin halen yakalanabileceğine dikkat çekti. 

Şimşek "Enflasyonda düşüş devam ediyor, gıda fiyatları düşüşü sınırlıyor. Çekirdek enflasyon yüzde 7,1'e düştü, burada aşağı yönlü trend sürecek. Gıda Komitesi'nin çalışmaları ve yapısal tedbirlerle uzun vadeli enflasyon yüzde 5'in altına kalıcı şekilde çekilecek." dedi.  

Maliye Bakanı Şimşek, cari açık/GSYH'nın ise yıl sonunda yüzde 3,5-4 aralığına ineceğini ifade etti.  

Mehmet Şimşek, "Finansal piyasalardaki dalgalanmalar ve jeopolitik gerginlikler seçim öncesi yatırımların ertelenmesi mümkündür. Önümüzdeki aylarda iç talebin toparlanması ve yatırımların devreye girmesiyle bütçe performansı olumlu etkilenecek" dedi.  Şimşek, seçim nedeniyle popülizm tuzağına düşmeyeceklerine dikkat çekti. 

Soruları da yanıtlayan Maliye Bakanı, Milli Piyango süreci ile ilgili olarak "Süre uzatımını daha önce yaptık. Muhtemelen süre uzatımı olmayacak. İhalede 2. olanla süreç başlayacak" dedi. 

Şimşek, "Açıkladığımız bütün paketlerin ve tedbirlerin maliyeti 4,25 milyar TL olacak. IMF'den söylediğinin tam tersini yaptık. Türkiye 2010-2011'de yüzde 9 civarında büyüdü, bütçe açığını aşağı çektik. İşsizliğin bir miktar arttığı bir dönem söz konusu. Harcamaları artırmadan harcamaların zamanlamasıyla oynamak doğru bir yaklaşımdır. Türkiye zor şartlara rağmen güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor" dedi.

Şimşek Babacan ile ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi: "Ekonomi yönetimine kişiler üzerinden bakmamak lazım. Esas olarak kurumsallaşma söz konusu. Tekrar yüksek büyüme patikası için önemli olan siyasi istikrarın devam etmesi ve 25 alandaki reform programının güçlü bir biçimde uygulanmasıdır." Dolardaki yükselişle ilgili olarak ise Şimşek, "Türkiye'nin temelleri sağlam. Seçim öncesi bir miktar belirsizlik var, bu aşılınca fon akışının yönü Türkiye'ye doğru olacak. Hiçbir zaman kur hareketleri üzerinde ekonomi politikası şekillendirmedik." şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap