21 °C

Trabzon'da ithalat düştü, ihracat arttı

Trabzon Gümrük Müdürlüğü'nde 2013'te yapılan ihracat, önceki yıla göre yüzde 18 artarak 696 milyon dolar, ithalat da yüzde 2.5 düşerek, 1 milyar 49 milyon dolar oldu

Trabzon'da ithalat düştü, ihracat arttı

TRABZON - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve beraberindeki heyet, Trabzon Gümrük Müdürü İlhami Demirci'yi makamında ziyaret ederek, bölge ihracatı hakkında bilgi aldı. 

Hacısalihoğlu, burada yaptığı konuşmada, TTSO'nun Trabzon'un ihracatını artırma girişimlerine büyük önem verdiğini söyledi. 

Güçlü altyapının en verimli şekilde kullanılmasına özen gösterdiklerini belirten Hacısalihoğlu, "Firmalara yönelik ihracat eğitimlerini de sürdürüyoruz. Bölge ekonomisinin güçlenmesinde ihracatın rolü büyük önem arz ediyor. İhracatın gelişmesinde pay sahibi olan firmalara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün de destek olmasını arzuluyoruz" diye konuştu. 

Trabzon'un ithalat ve ihracat verileri hakkında değerlendirme bulunan Demirci de "Trabzon Gümrük Müdürlüğünde 2013'te yapılan ihracat yüzde 18 artış kaydederek 696 milyon dolara ulaşırken, ithalat bir önceki yıla yüzde 2.5 düşerek 1 milyar 49 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın ithalat beyanname sayısı 167 bin olarak gerçekleşirken bu sayı bir önceki yıl 148 bin olmuştu" şeklinde konuştu. 

Demirci, geçen yılki ihracat beyanname sayısının 10 bin 497 olduğuna dikkati çekerek, bu sayının 2012'de 8 bin 838 olarak kayıtlara geçtiğini kaydetti. 

Trabzon gümrüğünde geçen yıl işlem gören tır karnesi sayılarının da 2012 yılına göre düştüğünü belirten Demirci, "2013'te giren tır, bin 563 iken 2012 yılında 2 bin 63 oldu. Çıkan tır sayısı ise bin 630 iken bir önceki yıl bin 361 olmuştu" dedi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap