7 °C

TÜBİTAK MAM ucuz ve çevreci asfalt teknolojisini lisanslamaya başlıyor

"Ilık Karışım Asfalt" teknolojisi yüzde 30 yakıt ve enerji tasarrufu sağlıyor.

TÜBİTAK MAM ucuz ve çevreci asfalt teknolojisini lisanslamaya başlıyor

SABİHA TOPRAK

KOCAELİ - TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen “Ilık Karışım Asfalt" teknolojisi karayollarında uygulanmak üzere firmalara üretim lisansı verilmeye başlayacak. Konu hakkında bilgi veren TÜBİTAK MAM İş Geliştirme Yöneticisi Nuh Yılmaz, TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Programları (KAMAG) kapsamında 2012 tarihinde başlayan projenin, TÜBİTAK MAM Kimyasal Enstitüsü'nün yönetici ve yürütücülüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü Ar-Ge Dairesi Başkanlığı yürütücülüğünde 36 ayda tamamlandığı bilgisini verdi.

Ilık Karışım Asfalt teknolojisinin mevcut asfalt uygulamalarına göre hem ekonomik hem de çevresel açılardan önemli ölçüde artıları olduğunu ifade eden Nuh Yılmaz, ılık karışım asfalt teknolojisinde kullanılan katkılar sayesinde karışımın hazırlama sıcaklığının 15 ila 35°C azaltılarak, 115-140°C arası sıcaklıklara düşürüldüğünü ve böylelikle yaklaşık yüzde 30 civarında yakıt ve elektrik enerjisi tasarrufu sağlandığını belirtti. Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre mevcut sıcak karışım asfalt üretim teknolojisi yerine bu yeni teknolojinin uygulanması ile yıllık ortalama 157 Milyon TL tasarruf edilmesi mümkün görüldüğünü söyleyen Yılmaz, ılık karışım asfaltın yüksek sıcaklık nedeniyle kısa sürede yıpranan üretim ekipmanlarının daha düşük sıcaklıklarda çalıştırılmasına imkân vererek bu anlamda yıpranma maliyetlerini de azaltıp, asfalt tesislerinin faydalı ömrünü uzattığını dile getirdi.Enerji kullanımının azaltılmasının çevreye verilen zararlı gaz ve emisyonların da azaltılması anlamına geldiğini söyleyen Yılmaz, bu teknolojinin çevreye olan ana katkılarından birinin de kazınmak suretiyle bertaraf edilen mevcut asfalt kaplamanın yüksek oranda yeniden kullanılmasına imkân vermesi olduğunu belirtti. Yılmaz, klasik asfalt uygulamalarında kazınan eski asfalt kaplama, maksimum yüzde 20'ye kadar geri kazanım malzemesi kullanılabilirken bu oran ılık karışım asfalt teknolojisinde yüzde 50'yi aştığını söyledi.

Asfalt üreticilerinden ciddi talep alıyoruz

Proje ekibinin, projenin tüm aşamalarında Karayolları Genel Müdürlüğü Ar-Ge Dairesi Başkanlığı ile birlikte çalıştığını belirten Yılmaz, "MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü tarafından pilot tesiste üretilen katkının 11 Haziran 2015 tarihinde, Ankara Çevre Otoyolu Karapürçek Kavşağı kesiminde uygulandı ve periyodik aralıklarla yapılan kontrol testlerinden de son derece başarılı bir performans elde etti. Asfalt ürünlerinde önemli ölçüde dışa bağımlı olan ülkemizde daha tasarruflu ve çevreci olan ılık karışım asfaltın kullanımı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından da destekleniyor" diye konuştu. Projenin tamamlanması ile birlikte TÜBİTAK MAM'ın misyonu gereği üretilen teknoloji ve bilgi paketinin lisans verilmek suretiyle Türk ekonomisine kazandırılması aşamasına geçtiklerini belirten Yılmaz, lisans almak isteyen yatırımcılar ile görüşmelerinin devam ettiğini ifade etti. Yılmaz, "Yeni teknolojinin Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneğinin katılımı ile 2 Eylül 2015 tarihinde Ankara'da düzenlenen Ilık Karışım Asfalt Teknolojileri ve Uygulamaları Çalıştayı'nda sektör temsilcileri ile paylaşıldı. TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitümüzün bu çalışmasının milli ekonomimize önemli katkılarının olacağına inanıyoruz" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap