6 °C

Yıldırım yeşilin, tarihin ve kültürün başkenti olacak

Cumhur İttifakı’nın Yıldırım Belediye Başkan Adayı Oktay Yılmaz, Yıldırım’ı yeniden yeşilin, tarih ve kültürün başkenti yapacaklarını belirterek, “Trafik ve altyapı meselelerini çözerek yeni yaşam merkezleri, mesire alanları ve parklarıyla Yıldırım'a nefes aldıracağız” dedi.

 Yıldırım yeşilin, tarihin ve kültürün başkenti olacak

BURSA (DÜNYA) - Oktay Yılmaz, yeni döneme ilişkin projelerini Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki toplantıyla kamuoyuna aktardı. Toplantıya Ak Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, Eski Bakanlardan Faruk Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman, MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı, Ak Parti ve MHP'lilerin yanı sıra meclis üyesi adayları ile vatandaşlar katıldı.

Yıldırım’ın sorunlarını 6 başlıkta topladıklarını kaydeden Oktay Yılmaz, “Şehir, kadınıyla, genciyle, çocuğuyla engel tanımaz değerleriyle bir bütündür. Gençleriyle, esnafıyla, sanatçısı, eğitimcisi ve sporcusuyla Yıldırım bir bütündür. Onun için Yıldırım'da ilk söz milletimizin olacak” diye konuştu. Yıldırım’ın üçte birinde imara ilişkin problemlerin olduğunu, planlama yapılmış bölgelerin yanı sıra, kentsel dönüşüm alanı ilan edilen henüz uygulama yapılmamış bölgeler olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Bir an önce uygulamaya geçmek açısından el birliğiyle bu işi çözmemiz gerekiyor. Şehirde görüntü kirliliğine sebep olan hurdacı esnafımızı kendilerinin talepleriyle birlikte bu dönem şehir merkezinden çıkarmış olacağız. Planlama sürecinin eksikliğinden kaynaklanan çarpık yapılaşmanın getirdiği sonuçlardan birisi de altyapı sorunlarıydı” açıklamasını yaptı.

Trafik sorunu dikey yollarla çözülecek

Yıldırım’da ulaşım ve parklanma sorununun öne çıktığını ifade eden Oktay Yılmaz, hem kuzey hem de güneyden Ankara Caddesi’nin yükünü alacak dikey yollar oluşturmayı planladıklarını açıkladı. Yılmaz şunları söyledi: “Kamulaştırmalarla yeni yollar açacağız. Bazı noktalarda revize ederek genişleteceğiz. Eğitim Caddesinden devam eden Erdoğan Caddesi'nin devamını kamulaştırarak Esenevler'e bağlayarak Yıldırım'ın doğusunda Ankara caddesine güçlü alternatif olan caddeyi halkımızın hizmetine sunacağız. Tayyareci Mehmet Ali Caddesi'ni Selçukbey devamında Otosansit üzerinden Balıklı köprüsüyle birlikte Değirmönü ve Kestel'e bağlayarak güçlü bir yol güzergahı oluşturacağız. Mahallelerimizin ana arterlere bağlanması konusunda çalışmalarımız olacak. Ulaşım büyük ölçüde büyükşehirimizin konusu. Bu süreçleri büyükşehir ve bürokratlarla istişare ederek gerçekleştireceğiz.”

Yıldırım’a yeni parklar geliyor

Yıldırım’ın doğal zenginliğini daha fazla değerlendirmek istediklerini anlatan Oktay Yılmaz, doğal rekreasyon alanlarında yürüyüş ve bisiklet yollarıyla rehabilite edilecek alanlar planladıklarını dile getirdi. Yılmaz şöyle konuştu: “Millet Mahallesi Aktivite Parkı Gökdere'nin kenarında inşa edilecek. Uludağın eteklerinde mesire alanları yapacağız. Erikli'nin üzerinde bulunan Balaban Mahallemizdeki mesire alanı 48 dönümlük güzel bir çalışma alanıyla bölge insanımıza hizmet edeceğimiz nefes alacağımız bir bölge olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız. 180 dönümlük alanda Cumalıkızık mesire alanı yapılacak. Cazibe merkezi üzerindeki parkı rehabilite ederek canlı bir şekilde halkımızın istifadesine sunmuş olacağız.”

Yıldırım denilince akla gelen değerlerin Emirsultan, Yıldırım, Çelebi Mehmet, Cumalıkızık, Teleferik, Molla Yegan, Balaban Kalesi olduğunu vurgulayan Yılmaz, tarihi değerlerin ön plana çıkarılarak turizme kazandıracaklarını anlattı. Oktay Yılmaz, Molla Yegan millet kıraathanesi, sosyal yaşam merkezleri, kapalı pazar alanları, taziye evleri, etkinlik bahçeleri, Neşeli Yıldırım bilim oyun evi gibi projeleri hayata geçireceklerini açıkladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap