İngiltere'de patlama: 22 ölü, 59 yaralı

İngiltere'de Manchester Arena konser salonunda meydana gelen patlamada 22 kişinin öldüğü, 59 kişinin de yaralandığı bildirildi.

AA |

İngiliz polisi, dün yerel saatle 22.35'te (Türkiye saatiyle 00.35) Manchester kentinde Amerikalı şarkıcı Ariana Grande'nin konseri sonrası meydana gelen patlamada 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 59 kişinin yaralandığını bildirerek, olayın terör saldırısı çerçevesinde ele alındığını duyurdu.

Manchester Emniyet Müdürü Ian Hopkins, yaralıların kentteki 6 hastanede tedavi altına alındığını söyledi.

Olayın eldeki bilgilere göre şu an için terör saldırısı olarak soruşturulduğuna dikkati çeken Hopkins, ulusal terörle mücadele polisi ve ilgili istihbarat servislerinin iş birliğiyle soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

Kontrollü patlamalar paniğe neden oldu

Kent merkezindeki katedralin bahçesinde bulunan şüpheli bir paket ve konser salonundaki bazı eşyalar polis tarafından kontrollü olarak patlatıldı.

Patlama seslerinin ikinci bir saldırı sanılması üzerine kısa süreli panik yaşandı.

Seçim kampanyası askıya alındı

İngiltere Başbakanı Theresa May, Manchester Arena konser salonundaki patlama ilişkin açıklama yaptı.

Düşüncelerinin olayın kurbanları ve bundan etkilenenlerin aileleriyle olduğunu vurgulayan May, "Polisin korkunç bir terör saldırısı olarak gördüğü olayın tüm ayrıntılarının saptanması için çalışıyoruz." bilgisini paylaştı.

Başbakanlık kaynakları, May'in gelecek ay ülkede yapılacak erken genel seçim için yürüttüğü seçim kampanyasını askıya aldığını ve son gelişmelerle ilgili bugün gerçekleştirilecek acil kabine toplantısına başkanlık edeceğini duyurdu.

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn de olayla ilgili "korkunç" nitelemesinde bulunarak, "Düşüncelerim olaydan etkilenenler ve acil durum ekipleriyle birlikte." ifadesini aktardı.

"Büyük bir patlama sesi duyduk"

Görgü tanıkları ise konser salonunda büyük bir patlama sesi duyduklarını ve izleyicilerin panik halinde salondan çıktığını aktardı.

Bu arada, 21 bin kişi kapasiteli konser salonunun altındaki Victoria tren istasyonunda da seferler askıya alındı.

Ariana Grande: Çok üzgünüm

Olayın ardından Twitter üzerinden bir mesaj paylaşan Amerikalı şarkıcı Ariana Grande, çok üzgün olduğunu kaydetti.

Grande mesajında, "Kalbimin en derinliklerinden, çok çok üzgünüm, söyleyecek kelime yok" ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü Ankara'da ekmek zammı iptal edildi Öztrak'tan döviz rezervi tepkisi: İstikrar bunun neresinde? Şehitler memleketlerine uğurlandı Papa: Irak’ın kalkınması ve barışı için uluslararası topluma görev düşüyor Babacan: Rakamlara güven olmayınca, ekonomiye güven oluşturamazsınız