Nitelikli Ar-Ge personeli yetiştirilecek

Bursa Teknik Üniversitesi’nin Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması ile gerçekleştirdiği işbirliği projesi başarılı bulunarak ‘TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı’ kapsamında destek almaya hak kazandı.

Abone ol

BURSA (DÜNYA) - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) başlattığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından desteklenen ülkemizin ihtiyaç duyduğu öncelikli alanlarda sanayide Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) merkezlerinde ihtiyaç duyulan doktora dereceli nitelikli insan kaynağının üniversite-sanayi işbirliği ile ortaklaşa yetiştirilmesine yönelik tasarlanan “Sanayi Doktora Programı” sonuçları açıklandı. Bursa Teknik Üniversitesi de (BTÜ) sunduğu proje ile TÜBİTAK desteği almaya hak kazanan üniversiteler arasında yer aldı.

Bursa Teknik Üniversitesi’nin Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması ile gerçekleştirdiği işbirliği projesi başarılı bulunarak ‘TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı’ kapsamında destek almaya hak kazandı. Destek kapsamında BTÜ bünyesinde doktora eğitimi süresince üç öğrenciye TÜBİTAK tarafından en fazla beş yıl süre ile aylık 4 bin 500 TL burs verilecek. Bursiyer öğrencilerin seçimi BTÜ ve Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek. Sanayi doktorası bursiyerlerine mezun olduktan sonra da üç yıl boyunca istihdam desteği de sağlanacak.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; “Bu sayede, sanayide yüksek katma değerli üretimin gerçekleşmesi için kritik öneme haiz nitelikli Ar-Ge personelinin kümeleştirilmesinin gerçekleştirileceğine inanıyoruz. Benzer şekilde lisans bölümlerimizde hâlihazırda uyguladığımız YÖK tarafından onaylı ‘Sektörel Eğitim Programı’ ile öğrencilerimizin bir yarıyıl boyunca sektörde istihdamını sağlamakta ve onları çalışma hayatına donanımlı bir şekilde mezun ederek sanayinin istihdam sorununa da çözüm ortağı olmaktayız. BTÜ olarak kuruluşumuzdan itibaren sanayicinin yanında olacak şekilde Bursa ve bölgesindeki firmalar ile birçok ortak proje gerçekleştirdik. Bünyemize kattığımız son teknolojiye sahip cihazlar ve laboratuvarlarımızda sunduğumuz test-analizler ile gelişimimizi sanayiye destek olacak şekilde sürdürüyoruz. Bu doğrultuda TÜBİTAK’tan Teknoloji Transfer Ofisi desteği alan en genç üniversite konumundayız” dedi.

Dünya Gazetesi'ne yıllık abone ol, ücretsiz 3 aylık The New York Times aboneliği kazan...
Avro Bölgesi'nde TÜFE yıllık yüzde 6,1 yükseldi Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tur kesin sonuçları açıklandı Hazine 3 ayda 215 milyar lira borçlanacak Borsa güne artışla başladı Elon Musk, "dünyanın en zengini" unvanını geri aldı